advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

تمرکز نرمال در کودکان

همه چیز راجب تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.


آیا همه کودکان باید به یک اندازه تمرکز داشته باشند؟

در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی، تقریبا همه از طریق اینترنت و فضاهای مجازی، مطالبی درمورد نقص توجه و تمرکز و بیش فعالی مطالعه کرده اند و اطلاعاتی هرچند محدود در این زمینه دارند. زمانی که والدین اطلاعات کافی درمورد رشد کودک خود و سطوح متناسب با سن او نداشته باشند، انتظاراتی فراتر از حد توانایی کودک خود خواهند داشت که این مساله زمینه ساز نگرانی آن‌ها و شک در مورد نقص توجه و تمرکز کودک می‌شود. همه کودکان در ابتدا توانایی توجه و تمرکز خیلی محدودی دارند و با بزرگ شدن و تکامل مغزی، به آهستگی دامنه توجه و تمرکز آن ها افزایش میابد. هرچه در این بین والدین تمرین بیشتری با کودک داشته باشند، این دامنه توجه و تمرکز گسترش بیشتری پیدا می کند.
ارزیابی سطح توجه و تمرکز در کودکان توسط درمانگران باید در محیطی بدون محرک های اضافی و مهم تر از آن با توجه به ظرفیت و توانایی کودک و سن او انجام شود.

بازی حسی حرکتی

دکتر فهیمه محب‌محمدی| متخصص کودکان و نوزادان در اصفهان

من دکتر فهیمه محب محمدی متخصص کودکان و نوزادان هستم. بلافاصله بعد از اتمام درس مجددا شروع به مطالعه گسترده در زمینه رشد و پرورش کودک کردم، مطالعات من در زمینه تغذیه صحیح و علمی کودکان، درمان بدغذایی کودکان و مکمل های مورد نیاز، آموزش صحیح خواب کودک، بازی های هدفمند و در عین حال حفظ ایمنی کودکان، آموزش انتخاب کتاب و انیمیشن صحیح برای سرگرمی و تربیت کودکان، سلامت دهان و دندان کودک، مهارت های قبل از مدرسه و فرزندپروری آگاهانه در عین آموزش اختلالات دوران کودکی بوده است. با ما همراه باشید.

درخواست مشاوره با دکتر فهمیه محب محمدی

برای دریافت مشاوره ی تنظیم خواب، درمان بد غذایی، مشاوره رفتاری کودک و ویزیت آنلاین کلیک کنید.

انواع توجه کودکان

انواع توجه به این شکل دسته بندی می‌شود:
توجه متمرکز :
نوعی از توجه که دربرگیرنده واکنش پایه ای کودک به انواع محرک های محیطی مثل محرک های شنوایی، بینایی یا لمسی است.مثلا زمانی که نوزاد با شنیدن صدایی سر خود را می‌چرخاند در واقع این نوع از توجه را نشان می‌دهند.

توجه پایدار:
عبارت است از نگه داشتن توجه کودک بر روی یک موضوع مشخص در حین انجام یک فعالیت هوشیارانه
برای مثال زمانی که کودک شروع به بازی با یک ابزار خاص مثل لگو ها می‌کند، ادامه دادن بازی مستلزم وجود این نوع از توجه می باشد. بسیار مهم است که بدانیم مدت تمرکز پایدار به عوامل مختلفی از جمله سن کودک بستگی دارد.


تمرکز نرمال در کودکان - دکتر فهیمه محب محمدی

چگونگی میزان توجه با تغییر سن

به گفته محققان میزان توجه انسان با افزایش سن متناسب با رده‌های سنی تغییر می‌کند. این تغییر به این صورت اتفاق می‌افتد که میزان توجه و تمرکز در کودکی پایین بوده و با افزایش سن رو به افزایش می‌رود زیرا با رفتن به سمت نوجوانی و جوانی یادمی‌گیرند که چگونه محرک‌های مزاحم را حذف کنند. اما در بزرگسالی با گذر سن و رفتن به سمت سالمندی مجددا میزان توجه کاهش میابد. طبق گفته روانشناسان فعال در این زمینه، میزان توجه پایدار بطور تقریبی حاصل ضرب سن کودک بر عدد ۲ یا ۳ است. بنابراین یک کودک ۴ ساله بین ۸ تا ۱۲ دقیقه تمرکز پایدار خواهد داشت. البته لازمه رسیدن به این میزان از تمرکز محیط سالم و آموزش صحیح است.
دامنه توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی به شرح زیر می باشد :


 در این سن دامنه تمرکز کمتر از دو دقیقه است، این به آن معناست که هرچیزی می تواند حواس کودک را پرت کند.

۱۸ تا ۲۴ ماهگی

هر گونه فعالیت ساختار یافته و پیچیده‌ای در این سن می‌تواند کودک شما را بیش از ۳ تا ۴ دقیقه مشغول و متمرکز نگه دارد. ممکن است کودک شما بی‌قراری کند اما با این وجود قادر است که توجه خود را برای ۲ تا ۳ دقیقه روی یک فعالیت ساختاریافته حفظ نماید. در این سن کودک به یک صفحه داستان گوش می دهد.


کودک شما عموما می‌تواند برای مدت ۵ تا ۸ دقیقه توجه خود را روی یک اسباب‌بازی یا فعالیت حفظ کند. در این زمان آن‌ها قادر هستند به صحبت‌های شما نیز توجه کنند، قصه گویی در این سن جذاب است و کودک قادر است بارها به یک قصه تکراری کوتاه گوش دهد.

در این سن انتظار ۱۰ دقیقه تمرکز روی یک قصه یا بازی را داریم. کودکان در این سن خود قصه گویی می کنند ولی ممکن است هنوز روی تمام قصه خود تمرکز نداشته باشند به همین دلیل از قدرت خیال پردازی خود استفاده می کنند و همیشه قصه ها را تغییر می دهند.

اگر کودک در این سن کمتر از ۱۰ دقیقه تمرکز پایدار داشته باشد نیاز به بررسی و کمک دارد، کودکان در این سن آماده ورود به کلاس درس خواهند شد، بنابراین حدود ۱۲ تا ۱۵ دقیقه تمرکز را از آن ها انتظار داریم.

۶ راهکار برای افزایش تمرکز در کودکان

۱- کاهش زمان تلویزیون و موبایل

یکی از مهم ترین عوامل موثر در بازه توجه و تمرکز کودکان زمان استفاده از صفحات دیجیتال است. هرچه کودک شما مدت بیشتری را جلوی تلویزیون و در حال تماشای موبایل سپری کند بازه توجه و تمرکز او کوتاه تر است. این مساله به قدری مهم است که آکادمی اطفال امریکا استفاده از صفحات دیجیتال را در سنین زیر ۲ سال ممنوع اعلام کرده است. پس از دوسالگی نیز هرچه زمان تلویزیون دیدن کودک شما و سرگرمی او با بازی ها و کلیپ های موبایل کمتر باشد بازه تمرکز و توجه او برای کتاب خواندن و بازی بیشتر است.

۲.بازی های پازلی و فکری

این بازی ها کمک بسزایی به افزایش تمرکز در همه سنین دارند. بسیار مهم است که بازی متناسب با سن کودک را انتخاب کنیم. بازی هایی که قطعات زیادی دارند و حل آن ها بیش از ۲ تا ۴ دقیقه طول می کشد مناسب سنین زیر ۴ سال نیست. از پازل های کوچک و ساده شروع کنید و به هیچ وجه مکررا خطای کودک را اصلاح نکنید. اگر فضای بازی برای کودک استرس زا باشد به هیچ وجه به تکرار ئ ادامه بازی تمایل نخواهد داشت.


۳.بازی های گروهی

بچه ها در جمع بودن را دوست دارند و در بازی های هیجان انگیز جمعی توجه و تمرکز را بهتر می آموزند. آن ها به میزان دقت و صبوری دیگران توجه ویژه نشان خواهند داد. بازی هایی مثل صندلی بازی از مهم ترین بازی های جمعی برای افزایش تمرکز است.

۴.کاهش تعداد اسباب بازی

وقتی کودک با اسباب بازی های متنوع و زیاد احاطه شده باشد، نمی تواند مدت زیادی روی یک بازی تمرکز کند. او هم زمان دوست دارد با اسباب بازی های مختلف بازی کند و مدام از بازی به بازی دیگر جابجا می شود. بهتر است محیط بازی کودک شلوغ نباشد. دو یا سه اسباب بازی در هر بازی در اختیار کودک قرار دهید و بقیه اسباب بازی ها را در سبد، دور از دسترس کودک قرار دهید. با این کار کودک می تواند مدت زمان خیلی بیشتری روی یک بازی تمرکز کند و بازی را با خیال راحت و بدون حواس پرتی ادامه دهد.


۵.تغذیه مناسب

مواد غذایی که در تامین انرژی مغز نقش بسزایی دارند را در رژیم غذایی فرزندتان بگنجانید. تخم مرغ، گوشت، ماهی و میگو، بادام و گردو، کینوا، کنجد، میوه های تازه، بروکلی، گوجه و نخود فرنگی از منابع مهم فسفر هستند.

۶.خواب کافی

کم خوابی در کودکان باعث کاهش تمرکز و حتی بروز علائم شبه بیش فعالی می شود. کودکانی که کمبود خواب دارند خیلی زود خسته می شوند و تمرکزشان را از دست می دهند. لازم است میزان خواب کافی در هر سن را بدانیم، ما آن را در مقاله کاملی بررسی کردیم. خواب کودک


امروزه بیشترین علت کمبود توجه و تمرکز کودکان ما سبک زندگی غلط و استفاده بیش از حد از وسایل دیجیتال مثل تلویزیون و موبایل است. حتی اخیرا واژه کودک دیجیتال به کودکانی نسبت داده می شود که به دنبال استفاده بیش از حد از صفحات دیجیتال دچار اختلال شدید در تمرکز هستند. مقاله کودک دیجیتال را اینجا بخوانید.
در صورتی که نگران میزان تمرکز کودک خود هستید، ابتدا راهکارهای اصلی افزایش تمرکز را به کار ببرید و سپس می توانید با مراجعه به پزشک متخصص کودکان یا روانشناس کودک راهکارهای درمانی متناسب با کودک خود را دریافت کنید.

مقالات فرزندپروری

والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

در بین تمام سبک‌های تربیتی متنوع، گروهی از پدر و مادرها، بر اساس سبک فرزندپروری خود، به عنوان والدین کنترل‌ گر یا اصطلاحا هلیکوپتری شناخته می‌شوند. این نام به والدینی داده می‌شود که بر کوچک‌ترین رفتار و حرکات کودک خود نظارت و کنترل دقیق دارند.

دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

دلبستگی، یکی از مهم ترین سنگ بناهای هیجانات دوران کودکی و بزرگسالی ماست. دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

5 اصل مهم فرزندپروری

۵ اصل مهم فرزندپروری

سبک های مختلفی برای فرزندپروری صحیح وجود دارد ولی شما به هر روشی که فرزند خود را پرورش دهید ۵ اصل مهم را باید در اصول اولیه خود داشته باشید.

تمرکز نرمال در کودکان

تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.

مقالات اصول بازی با کودک

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بچه ها از ابتدا بازی کردن را به شیوه بزرگسالی بلد نیستند و در طول تکامل جسمی و مغزی خود مراحال بازی کردن آن ها متفاوت و در حال پیشرفت است.

اصول بازی حسی برای کودکان

اصول بازی حسی برای کودکان

بازی حسی شامل هر فعالیتی است که باعث تحریک حواس کودک شما می شود. لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی و تعادل از این دسته هستند. فعالیت های حسی، در رشد و پرورش هوش هیجانی کودک بسیار موثر است، از بدغذایی کودک چلوگیری می کند، در بهبود سلامت و خواب کود تاثیر دارد و می تواند در درمان اختلالات پردازش حسی کمک کننده باشد. از طریق بازی است که بچه ها یاد می گیرند تا جهان اطرافشان را درک کنند.

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

یکی از مهم ترین اهداف بازی در کودکان افزایش هوش و خلاقیت و کاهش استرس است، یکی از مهم ترین و موثرترین بازی ها در دنیای امروز برای کودکان ما مسی پلی یا بازی های همراه با کثیف کاری و به هم ریختگی است.

فراخوان اختلالات کودکی

آسم دوران کودکی

آسم دوران کودکی

یکی از اختلالات شایع و آزاردهنده در دوران کودکی سرفه پایدار است. به سرفه هایی که به دنبال دویدن، خندیدن، استشمام عطر و اسانس ..

اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اتیسم یک اختلال عصبی رشدی است. این اختلال از بدو تولد همراه فرد است. بخش‌های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل هستند...

کودک دیجیتال چیست؟

کودک دیجیتال چیست؟

طی سال های اخیر که جهان ما به جهان دیجیتال تبدیل شده است،معضل استفاده بیش از حد کودکان از صفحات دیجیتال باعث ایجاد یک اختلال جدید به نام کودک دیجیتال شده است

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان یک اپیدمی جهانی رو به رشد است که به‌دلیل باری که بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی کودکان و بزرگسالان وارد می‌کند، نیازمند توجه است.

بد غذایی در کودکان

بد غذایی در کودکان

امروزه والدین زیادی از غذا نخوردن و بدغذایی کودک خود شاکی هستند. بسیاری از والدین از این شکایت دارند که کودک گروه های غذایی مهم را حذف کرده و نمی خورد ...

مقالات خواب کودک

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

اگر کودک شما خواب ناآرامی دارد و مدام در حال حرکت و غلتیدن در خواب است نگران نباشید، در این مقاله تمام علت های احتمالی که باعث حرکت و ناآرامی کودک در خواب است را بررسی می کنیم

خر و پف در کودکان

خر و پف در کودکان

خروپف، خرخر، خرناس و تنفس با دهان باز در کودکان هنگام خواب مهم است و نیاز به پیگیری دارد. شما به عنوان والدین لازم است در مورد این نشانه مهم، اطلاعات کامل داشته باشید و آن را جدی بگیرید...

خواب کودک3

خواب کودک۳

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

خواب کودک4

خواب کودک۴

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

فراخوان تغذیه کودک

ممنوعیات غذایی کودکان

ممنوعیات غذایی کودکان

غذاهای سالم و مغذی برای رشد و نمو کودکان ضروری هستند. با این حال، برخی از غذاها می توانند برای کودکان مضر باشند و حتی منجر به خفگی، مسمومیت غذایی یا سایر مشکلات سلامتی شوند.

مصرف لبنیات در کودکان

مصرف لبنیات در کودکان

کودک بعد از یک سالگی به چه میزان لبنیات و کلسیم نیاز دارد؟
لبنیات از گروه های غذاییه که افراط و تفریط در موردش زیاده، یا انقدر شیر و لبنیات به کودک میدیم که کاملا بی اشتها میشه یا به دلایل غیر علمی لبنیات رو از رژیم غذایی کودکمون حذف میکنیم.

انواع نمک

انواع نمک

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه.

صبحانه و کودکان

صبحانه و کودکان

صبحانه مهم ترین وعده غذایی کودک شماست، از نظر غلمی ثابت شده که صبحانه نخوردن باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و دیابت در بزرگسالی است؛ با این حال معمولا بزرگ ترین چالش والدین با کودکان در وعده صبحانه است.
اگر علت عدم تمایل کودک به صبحانه را بدانیم قطعا با مدیریت شرایط خواهیم توانست علاقه و تمایل کودک به صبحانه را بیشتر کنیم.

پخت برنج برای کودک

پخت برنج برای کودک

آرسنیک یک ماده سمی و فلز سنگینه که از طریق آب و خاک به محصولات غذایی ما راه پیدا میکنه، برنج ۱۰ برابر غلات دیگه آرسنیک خاک رو جذب میکنه، به همین علت نگرانی از ارسنیک موجود در برنج همیشه بیشتر از سایر غلاته، همه ی برنج ها حاوی مقداری از این فلز سنگین هستند که بسته به محل کشت میتونه کم یا زیاد باشه.

سوپرفودها در کودکان

سوپرفودها در کودکان

بعضی از مواد غذایی خواص بسیار زیادی رو در خود جمع کردند. به این مواد غذایی سوپرفود یا ابرغذا گفته میشه. در این مقاله شما رو با سوپرفودها آشنا میکنم تا از خواص بی نظیرش در تغذیه کودکانتون استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.