advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

بدغذایی کودکان

امروزه والدین زیادی از غذا نخوردن و بدغذایی کودک خود شاکی هستند. بسیاری از والدین از این شکایت دارند که کودک گروه های غذایی مهم را حذف کرده و نمی خورد، برخی از این شکایت دارند که کودک به جای وعده اصلی خوراکی های بیهوده می خورد و بعضی از والدین از این متعجب هستند که کودکشان اصلا اشتهایی به خوردن غذا ندارد و باید با بشقاب و قاشق به دنبال کودک در خانه بدوند.
در این مقاله به تعریف بدغذایی، علل آن و راهکارهایی برای مقابله با آن می پردازیم.
شماره تماس برای مشاوره با دکتر فهیمه محب محمدی :۰۹۳۶۶۸۸۹۸۷۷


به چه کودکی بدغذا می گوییم؟

اگر فرزند شما یک گروه غذایی را کامل حذف کرده است، اگر بیش از بیست ماده غذایی را نمیخورد، اگر شکل و تنوع غذایی پایینی دارد، اگر نیاز دارد بعد از دوسالگی به او غذا بدهید، اگر نیاز به حواس پرتی برای غذا خوردن دارد یا اگر بافت های خاص یا رنگ های خاص را نمیخورد کودک شما یک کودک بدغذاست.

اگر فرزند شما یک گروه غذایی را کامل حذف کرده است، اگر بیش از بیست ماده غذایی را نمیخورد، اگر شکل و تنوع غذایی پایینی دارد، اگر نیاز دارد بعد از دوسالگی به او غذا بدهید، اگر نیاز به حواس پرتی برای غذا خوردن دارد یا اگر بافت های خاص یا رنگ های خاص را نمیخورد کودک شما یک کودک بدغذاست.
مشکلات رفتاری در شروع و ادامه غذا دادن به کودک مهم ترین علت بدغذایی کودکان است که اغلب نادیده گرفته می شود و با گذشت زمان حتی تشدید خواهد شد.
بیماری ها و مشکلات جسمی نیز می توانند منجر به بدغذایی شوند ولی این مشکلات معمولا با مراجعه به پزشک متخصص کودکان حل می شود و چیزی که باعث عدم بهبود بدغذایی پس از درمان مشکل زمینه ای خواهد شد مشکلات رفتاری شکل گرفته در طول بدغذایی است. از علل جسمی منجر به بدغذایی می توان یبوست، کمخونی، گره زبان،بند لب، دندان پوسیده، رفلکس گگ بیش از حد، افسردگی و اضطراب، اختلال پردازش حسی مثل بیش حسی، کم حسی یا سوپرتیستر و نئوفوبیا یا مهارت های حرکتی دهانی ضعیف را نام برد.
بسیاری از والدین تصور می‌کنند که بی‌اشتهایی با بدغذایی کودک یکی بوده و از غذا نخوردن کودک خود کلافه شده‌اند. اما بدغذایی با بی اشتهایی متفاوت است. کودکان بد غذا در واقع مهارت ها را به درستی یاد نگرفته اند و غذاهای خاصی را نمی خورند، در حالی که کودک بی اشتها کودکی است که حتی تمایلی به خوردن غذاهای مورد علاقه خود ندارد.
بر خلاف تصور والدین که انتظار دارند کودک با گرسنه شدن به طور غریزی آشنا باشد و هر زمان گرسنه شد با اشتهای کامل غذا بخورد، فرایند سیری و گرسنگی یک فرایند آموزشی در سال دوم زندگی و پس از اتمام شیرخوارگی است. کودکان ما طبق نظم غذایی که ما به آن ها می دهیم به مرور ساعت های گرسنگی خود را تنظیم می کنند و عجیب نیست که اگر کودکی هیچ نظم غذایی نداشته باشد مفهوم درست سیری و گرسنگی در او شکل نگرفته و در حالی که به غذا نیاز دارد بازی کردن را ترجیح دهد.
علاوه بر آن اشتهای کودک ارتباط معکوس با سطح استرس او دارد، بنابراین هرگونه فشار از جانب والدین می تواند اشتهای کودک را از بین ببرد. فشار های والدین همیشه به صورت خشونت نیستند بلکه اصرار زیاد، سرزنش و مقایسه نیز برای کودک حین غذا خوردن فشار محسوب می شود.

درخواست مشاوره با دکتر فهمیه محب محمدی

برای دریافت مشاوره ی تنظیم خواب، درمان بد غذایی، مشاوره رفتاری کودک و ویزیت آنلاین کلیک کنید.

راهکارهایی برای پیشگیری از بدغذایی کودک

یکی از مواردی که در میان والدین بسیار مشاهده می‌شود، اصرار بیش از حد آن‌ها به دادن غذا به کودک است.
اصرار زیاد باعث می‌شود کودک برای جلب توجه یا لجبازی، از خوردن غذا امتناع کند.
همچنین عصبانیت شما از نخوردن غذا توسط کودک اوضاع را بدتر خواهد کرد و اشتهای کودک را از بین میبرد.

هنگامی که برای خوردن غذا به کودک حق انتخاب می‌دهید، تمایل او به خوردن غذا بیشتر خواهد شد.
برای مثال به او نگویید که صبحانه می‌خوری یا نه؟
بلکه به او دو مدل صبحانه پیشنهاد دهید تا از میان آن صبحانه مطابق میل خود را انتخاب کند.
برای مثال به کودک بگویید: برای صبحانه پنکیک میخوری یا تخم مرغ؟

سعی کنید برای تغذیه کودک خود زمانبندی را رعایت کنید‌. در واقع انجام این کار باعث می‌شود کودک در ساعات مشخصی از شبانه‌روز احساس گرسنگی کرده و منتظر غذا باشد انجام این کار رفتار لجبازی و بدغذایی کودکان را کاهش داده و به کاهش مشکلات گوارشی نیز کمک می‌کند. این کار منجر به کاهش ریزه خواری و مشکلات خوردن در بزرگسالی می شود.

یکی دیگر از مواردی که علاقه کودک بدغذا را به خوردن غذا افزایش می‌دهد، مشارکت دادن کودک در انجام کار آشپزی یا خرید مواد غذایی است.
برای مثال می‌توانید برای تزیین غذا و زیباتر کردن آن از کودک کمک بگیرید و نظر او را بپرسید.
انجام این کار ساده به او این حس را می‌دهد که در پخت غذا نقش داشته است. بازی با غذاها یکی از بهترین درمان ها برای کودک بدغذا است.

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن بدغذایی کودکان، دور هم جمع شدن اعضای خانواده برای صرف غذا است. انجام این کار حس صمیمیت و خوشایندی را در کودک به وجود آورده و میل او را به خوردن غذا بیشتر می‌کند. متاسفانه در بسیاری از فرهنگ ها والدین ابتدا غذای کودک را می دهند و بعد خودشان غذا می خورند که همین کار به مرور منجر به بی اشتهایی و بدغذایی کودک خواهد شد.

وسواس در غذا خوردن منجر به کاهش تمرکز کودک روی غذا و بی اشتهایی او می شود. وقتی کودک در حال لذت بردن و ارتباط برقرار کردن با غذاست شما ناگهان با یک دستمال صورت او را پاک می کنید و همین امر منجربه حس بد در کودک میشود و توجه کودک از غذا خوردن پرت می شود. کثیفی و ریخت و پاش یکی از راهکارهای مهم جلوگیری از بدغذایی کودک است.

بازی شغل بچه ها و تنها راه یادگیری در کودکان است. اگر کودک شما از غذایی خوشش نمی آید لازم است بازی با آن غذا را بدون ایجاد فشار برای خوردن آن در برنامه غذایی خود داشته باشید. با کودک به خرید مواد غذایی بروید. با هم غذاها را برش دهید، با سبزیجات مهر درست کنید، با پوره آن ها رنگ درست کنید و نقاشی بکشید. چشم ها را ببندید و از بوی غذاها اسم آن ها را حدس بزنید.

بسیاری از والدین برای ترغیب کودک به خوردن از جمله هایی مثل "اگه غذاتو بخوری بهت بستنی میدم" استفاده می کنند. این راهکار قطعا در طولانی مدت منجر به بدغذاتر شدن کودک می شود. کودک به این نتیجه می رسد که شیرینی و شکلات و بستنی غذاهای خوب و سبزیجات و گوشت غذاهای بدی هستند. این راهکار همچنین باعث می شود در بزرگ سالی فرزند ما در شرایط تنش زا و هنگام ناراحتی و مشکلات به خوردن شیرینیجات روی بیاورد.

وظایف والدین در غذا خوردن کودک چیست؟
تهیه غذای سالم، متنوع و تازه، تعیین روتین غذا خوردن، اینکه چه ساعتی و کجا غذا بخورند. دقت کنید که باید برای منوی غذای خانواده تصمیم بگیرید و آن را از قبل به اطلاع کودک برسانید. لازم است زمان ئ مکان ثابتی را برای غذا خوردن انتخاب کنید، فاصله درستی بین وعده های غذایی ایجاد کنید و عوامل حواسپرتی را حذف کنید.

وظیفه کودک در غذا خوردن چیست؟

کودک خودش تعیین میکند چقدراز غذا و کدام بخش از غذایی که شما آماده کرده اید را بخورد و خودش تصمیم می گیرد چه زمانی سیر شده است.
اگر مدتی این تقسیم وظایف را به درستی اجرا کنید بخش بزرگی از مشکلات کودک شما حل خواهد شد.
برای مشاوره تخصصی برای بدغذایی با دکتر فهیمه محب محمدی در ارتباط باشید.
همچنین می توانید برای شرکت در کارگاه بدغذایی کودکان از طریق لینک زیر اقدام کنید.

سایر مقالات اختلالات دوران کودکی

آسم دوران کودکی

آسم دوران کودکی

یکی از اختلالات شایع و آزاردهنده در دوران کودکی سرفه پایدار است. به سرفه هایی که به دنبال دویدن، خندیدن، استشمام عطر و اسانس ..

اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اتیسم یک اختلال عصبی رشدی است. این اختلال از بدو تولد همراه فرد است. بخش‌های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل هستند...

کودک دیجیتال چیست؟

کودک دیجیتال چیست؟

طی سال های اخیر که جهان ما به جهان دیجیتال تبدیل شده است،معضل استفاده بیش از حد کودکان از صفحات دیجیتال باعث ایجاد یک اختلال جدید به نام کودک دیجیتال شده است

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان یک اپیدمی جهانی رو به رشد است که به‌دلیل باری که بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی کودکان و بزرگسالان وارد می‌کند، نیازمند توجه است.

بد غذایی در کودکان

بد غذایی در کودکان

امروزه والدین زیادی از غذا نخوردن و بدغذایی کودک خود شاکی هستند. بسیاری از والدین از این شکایت دارند که کودک گروه های غذایی مهم را حذف کرده و نمی خورد ...

فراخوان تغذیه کودک

ممنوعیات غذایی کودکان

ممنوعیات غذایی کودکان

غذاهای سالم و مغذی برای رشد و نمو کودکان ضروری هستند. با این حال، برخی از غذاها می توانند برای کودکان مضر باشند و حتی منجر به خفگی، مسمومیت غذایی یا سایر مشکلات سلامتی شوند.

مصرف لبنیات در کودکان

مصرف لبنیات در کودکان

کودک بعد از یک سالگی به چه میزان لبنیات و کلسیم نیاز دارد؟
لبنیات از گروه های غذاییه که افراط و تفریط در موردش زیاده، یا انقدر شیر و لبنیات به کودک میدیم که کاملا بی اشتها میشه یا به دلایل غیر علمی لبنیات رو از رژیم غذایی کودکمون حذف میکنیم.

انواع نمک

انواع نمک

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه.

صبحانه و کودکان

صبحانه و کودکان

صبحانه مهم ترین وعده غذایی کودک شماست، از نظر غلمی ثابت شده که صبحانه نخوردن باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و دیابت در بزرگسالی است؛ با این حال معمولا بزرگ ترین چالش والدین با کودکان در وعده صبحانه است.
اگر علت عدم تمایل کودک به صبحانه را بدانیم قطعا با مدیریت شرایط خواهیم توانست علاقه و تمایل کودک به صبحانه را بیشتر کنیم.

پخت برنج برای کودک

پخت برنج برای کودک

آرسنیک یک ماده سمی و فلز سنگینه که از طریق آب و خاک به محصولات غذایی ما راه پیدا میکنه، برنج ۱۰ برابر غلات دیگه آرسنیک خاک رو جذب میکنه، به همین علت نگرانی از ارسنیک موجود در برنج همیشه بیشتر از سایر غلاته، همه ی برنج ها حاوی مقداری از این فلز سنگین هستند که بسته به محل کشت میتونه کم یا زیاد باشه.

سوپرفودها در کودکان

سوپرفودها در کودکان

بعضی از مواد غذایی خواص بسیار زیادی رو در خود جمع کردند. به این مواد غذایی سوپرفود یا ابرغذا گفته میشه. در این مقاله شما رو با سوپرفودها آشنا میکنم تا از خواص بی نظیرش در تغذیه کودکانتون استفاده کنید.

سایر مقالات فرزند پروری

والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

در بین تمام سبک‌های تربیتی متنوع، گروهی از پدر و مادرها، بر اساس سبک فرزندپروری خود، به عنوان والدین کنترل‌ گر یا اصطلاحا هلیکوپتری شناخته می‌شوند. این نام به والدینی داده می‌شود که بر کوچک‌ترین رفتار و حرکات کودک خود نظارت و کنترل دقیق دارند.

دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

دلبستگی، یکی از مهم ترین سنگ بناهای هیجانات دوران کودکی و بزرگسالی ماست. دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

5 اصل مهم فرزندپروری

۵ اصل مهم فرزندپروری

سبک های مختلفی برای فرزندپروری صحیح وجود دارد ولی شما به هر روشی که فرزند خود را پرورش دهید ۵ اصل مهم را باید در اصول اولیه خود داشته باشید.

تمرکز نرمال در کودکان

تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.