advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

اصول بازی حسی برای کودکان

بازی‌های حسی با کودک

تا به حال فکر کرده‌اید که چرا کودکان نوپا همه چیز را داخل دهانشان می‌گذارند؟ یا چرا شنیدن بعضی از صداها مثل صدای جغجغه برای کودک خنده دار است؟
کودکان ما برای کشف و شناسایی دنیا از حواس پنج گانه خود استفاده می کنند و اولین حسی که برای کشف دنیا به کار می برند چشایی است. شنیدن صداهای جدید نیز یک تجربه شنوایی جالب است که از طریق آن کودک با دنیای پیرامون آشنا می شود. بنابراین تقویت حواس مثل حس لامسه، چشایی، بینایی، شنوایی و تعادل در کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد.
در برخی از اختلالات مانند طیف اوتیسم و اختلالات یادگیری نیز تقویت حواس کودکان در بهبود عملکرد آن‌ها نقش مهمی دارد. از بهترین روش‌های آموزش و تقویت حواس در کودکان، بازی‌های مختلف هستند که مستلزم دیدن، شنیدن، لمس کردن، بوییدن یا چشیدن باشند. در این مطلب درباره اهمیت بازی های حسی و اصول انجام این بازی ها وانواع بازی حسی کودکان صحبت خواهیم کرد.
شماره تماس برای مشاوره با دکتر فهیمه محب محمدی :۰۹۳۶۶۸۸۹۸۷۷

بازی حسی حرکتی

دکتر فهیمه محب‌محمدی| متخصص کودکان و نوزادان در اصفهان

من دکتر فهیمه محب محمدی متخصص کودکان و نوزادان هستم. بلافاصله بعد از اتمام درس مجددا شروع به مطالعه گسترده در زمینه رشد و پرورش کودک کردم، مطالعات من در زمینه تغذیه صحیح و علمی کودکان، درمان بدغذایی کودکان و مکمل های مورد نیاز، آموزش صحیح خواب کودک، بازی های هدفمند و در عین حال حفظ ایمنی کودکان، آموزش انتخاب کتاب و انیمیشن صحیح برای سرگرمی و تربیت کودکان، سلامت دهان و دندان کودک، مهارت های قبل از مدرسه و فرزندپروری آگاهانه در عین آموزش اختلالات دوران کودکی بوده است. با ما همراه باشید.

درخواست مشاوره با دکتر فهمیه محب محمدی

برای دریافت مشاوره ی تنظیم خواب، درمان بد غذایی، مشاوره رفتاری کودک و ویزیت آنلاین کلیک کنید.

فواید بازی های حسی برای کودکان

بازی حسی شامل هر فعالیتی است که باعث تحریک حواس کودک شما می شود. لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی و تعادل از این دسته هستند. فعالیت های حسی، در رشد و پرورش هوش هیجانی کودک بسیار موثر است، از بدغذایی کودک چلوگیری می کند، در بهبود سلامت و خواب کود تاثیر دارد و می تواند در درمان اختلالات پردازش حسی کمک کننده باشد. از طریق بازی است که بچه ها یاد می گیرند تا جهان اطرافشان را درک کنند.
آنها به طور طبیعی کنجکاو هستند و اگر شرایط فراهم باشد تمام حواس خود را درگیر می کنند تا محیطشان را جستجو کنند. به همین دلیل است که شما همیشه فرزند خود را در حال سر و کله زدن، امتحان کردن، باز و بسته کردن و حتی تخریب اسباب بازی های خود می بینید. این فرآیند به رشد ارتباطات عصبی در مغز آنها کمک کی کند. از زمان تولد تا پنج سالگی مغز کودکان سریعترین رشد ممکن را دارد. آنها دائماً در حال یادگیری و تکامل هستند و بازی های هدفمند است که آنها را قادر می سازد تا فرآیند یادگیری موثر و حل مساله را برای زندگی آینده شان بیاموزند. اگر بچه ها بازی نکنند و اتصالات عصبی در مغز آن ها به درستی شکل نگیرد، ممکن است مغز کارآیی مناسب خود را از دست بدهد.

اسباب بازی حسی

به همین دلیل است که بازی حسی برای رشد مغزی کودکان بسیار مهم است. با حس چشایی، لامسه، بینایی، شنوایی و بویایی آشنایی دارید ولی یکی دیگر از حواس اصلی حس عمقی است، داشتن حس عمقی در کودک، به مفهوم درک کودک از بدن خود در ارتباط و تقابل با محیط اطرافش است. حس عمقی در واقع برای کودک شامل قدرت شناختن اعضای بدن و توانایی حرکت دادن دست ها و پاها بدون نگاه کردن به آنها است. از طریق ترکیب و توسعه تمام این حواس، کودکان قادر به یادگیری، اجتماعی شدن، بازی مؤثر و ایجاد و حفظ اتصالات عصبی مهم در مغز هستند.


مزایای بازی حسی

بازی حسی با کودکان مزایای فراوانی دارد. این نوع بازی‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های حسی و حرکتی خود را تقویت کرده و از تجربه حسی بهتری برخوردار شوند. بازی‌های حسی می‌توانند به توسعه حواس و شناخت بهتری از محیط کمک کنند و به کودکان این امکان را می‌دهند که احساسات خود را بهتر درک کنند. همچنین، این بازی‌ها برای سرگرمی و لذت بردن از زندگی کودکان بسیار مفید هستند و به آنها کمک می‌کنند تا با شادی و تعامل با محیط اطراف خود رشد کنند.

آرامش و کاهش اضطراب

 بازی با برنج خشک، شن و ماسه، آب، خمیر بازی، گل و مواد دیگر که باعث تحریک حواس می شوند، می توانند کودکان را آرام کنند و تمرکز آنها را بهبود بخشند.


افزایش خلاقیت و ایده پردازی

تجارب حسی، کودکان را تشویق می کند تا در راستای کنجکاوی بیشتر، صدای درونی خود را در حالی که ایده های خود را آزمایش می کنند بشنوند و برای بازی های بیشتر خلاقیت داشته باشند.

پیشرفت های حرکتی

 اغلب تجربیات حسی، مهارت های حرکتی خوب را هم به وجود می آورند، به این دلیل که فرزندان با بیرون آوردن، ریختن، برش، بررسی و یا گرفتن اشیا به چالش کشیده می شوند.


پیشگیری از مشکل وسواس

 بازی های حسی با خاک و آب می تواند در کودکانی که زمینه وسواس دارند موثر باشد.

درک زبان

تجارب حسی می توانند درک زبان کودک را هنگامی که بزرگسالان تجربه آنها را با یک زبان توصیف می کنند، بالا ببرند. مانند “شما در حال هل دادن شن و ماسه به گوشه جعبه هستید” یا “آیا احساس می کنی که بر روی دستان تو آب گرم می ریزد؟

چالش های فعالیت های حسی برای والدین

تجارب حسی برای بچه ها شگفت انگیز است. اما یکی از رایج ترین نکات در مورد مقاومت والدین در برابر این بازی ها این است که آنها اغلب، دارای ریخت و پاش زیادی هستند. اگر بدانید که انجام بازی های حسی باعث بهبود روابط کودکتان با شما می شود و آرامش و تمرکز زیادی برای او ایجاد میکند قطعا به دلیل کثیف شدن محیط کودک خود را از این بازی های ارزشمند محروم نمی کنید. نقش بزرگترها به عنوان تسهیل کننده یادگیری کودکان، اهتمام در فراهم کردن فرصتی مناسب برای کودکان در جهت یادگیری، کشف و رشد احساسات آنهاست.

بازی حسی با کودکان

بازی های حسی برای کودکان زیر یک سال

داخل یک زیپ کیپ آب بریزید و دانه های رنگی اکلیل و بافت های مختلف مثل حبوبات، ماکارونی و برنج را در آب غوطه ور کنید و در زمان تامی تایم جلوی نوزاد خود قرار دهید، برای تحریک بینایی کودک اشیا را با رنگ های قرمز سرخابی یا راه راه سیاه و سفید انتخاب کنید. بعد از شش ماهگی از بافت های مختلف غذا برای بازی کودک استفاده کنید:
پاستای پخته و خیس، سبزیجات پخته و استخوان ران مرغ از بهترین بافت ها برای بازی کودکان شش ماه تا یک ساله هستند.
بازی با ژله های رنگی و خمیر نان نیز علاوه بر حس لامسه مهارت دست ورزی کودک را قوی میکند، آب بازی نیز از زمان تولد تا بزرگسالی از محبوب ترین بازی ها بین انسان هاست.

بازی های حسی دو تا ۵ سال

راه رفتن روی بافت های مختلف: زبر، نرم، خیس، گرم و سرد.
بازی با بافت ها مختلف غذاها: پاستای پخته، حببات پخته یا خام، خمیر، میوه ها، آرد و ژله.
کمک در پختن نان و غذاها، آب بازی، شستن اسباب بازی ها، شن بازی و گل بازی، بازی بوییدن و نام بردن چیزها با چشم بسته صفحات حسی.
در این سنین بازی هایی مثل تاب و سرسره الاکلنگ و چرخ و فلک به تکامل حس عمقی کمک میکنند و دوچرخه سواری برای تکامل حس تعادل ارزشمند است.


اختلال پردازش حس

به یاد داشته باشید اگر فرزند شما تمایلی به بازی های حسی ندارد یا حتی از بازی های حسی گریزان است ممکن است اختلال در پردازش صحیح حس ها داشته باشد. در این اختلال کودک بعضی از حواس را بیش از حد یا کمتر از حد نرمال حس میکند، برای مثال کودکی که بیش حسی بویایی دارد با کمترین میزان بو احساس ناخوشایندی پیدا می کند و ممکن است با بوی غذاها عوق بزند و بسیاری از غذاها را به دلیل بوی آن ها پس بزند. در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه بررسی و تشخیص اختلالات حسی در کودکان دارید با ما در ارتباط باشید.


سخن پایانی

بازی حسی با کودکان یک روش موثر برای تقویت مهارت‌های حسی و حرکتی آنها، بهبود شناخت و احساسات، و ایجاد فرصتی برای سرگرمی و تعامل مثبت است. این نوع بازی‌ها به کودکان امکان می‌دهند تا از طریق تجربه حسی درک بهتری از محیط خود پیدا کنند و باعث توسعه هوش حسی آنها می‌شوند. همچنین، بازی‌های حسی به کودکان کمک می‌کنند تا احساسات خود را بهتر درک کنند و روابط اجتماعی بهتری بسازند. این بازی‌ها نه تنها سرگرمی و لذت برای کودکان ایجاد می‌کنند، بلکه به رشد و توسعه جسمانی و عقلی آنها نیز کمک می‌کنند.

پاسخ به برخی از سوالات اصول بازی حسی برای کودکان

بازی حسی فعالیت‌هایی هستند که از حواس و حس‌های کودکان بهره‌برداری می‌کنند. این انواع بازی‌ها به توسعه مهارت‌های حسی و حرکتی کودکان کمک می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهند تا از تجربه حسی بهتری برخوردار شوند.
بازی‌های حسی شامل فعالیت‌هایی مانند بازی با شن و ماسه، نقاشی با انگشتان، بازی با آب و طیف رنگی از مواد دیگر می‌شوند. همچنین، بازی‌های موزیکالی مانند دنگ‌زنی و ترانه‌خوانی نیز جزو این دسته قرار دارند.
برای آغاز بازی حسی با کودک، می‌توانید از مواد و اسباب‌بازی‌هایی که جالب برای کودک استفاده کنید. مثلاً، شن و ماسه، طراحی با رنگ‌آمیزی، یا بازی با آب را امتحان کنید. مهمترین نکته این است که این بازی‌ها باید به کودکان فرصت بدهند تا برای خود تجربه کنند و خلاقیت‌شان را تقویت کنند.
بازی حسی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های حسی خود را بهبود بخشند. این فعالیت‌ها باعث تقویت حواس، توانایی تشخیص حسی و تعامل با محیط می‌شوند. این به کودکان کمک می‌کند تا در مهارت‌هایی مانند تعادل، حرکت و حرکات دقیق بهتر عمل کنند.

مقالات فرزندپروری

والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

در بین تمام سبک‌های تربیتی متنوع، گروهی از پدر و مادرها، بر اساس سبک فرزندپروری خود، به عنوان والدین کنترل‌ گر یا اصطلاحا هلیکوپتری شناخته می‌شوند. این نام به والدینی داده می‌شود که بر کوچک‌ترین رفتار و حرکات کودک خود نظارت و کنترل دقیق دارند.

دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

دلبستگی، یکی از مهم ترین سنگ بناهای هیجانات دوران کودکی و بزرگسالی ماست. دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

5 اصل مهم فرزندپروری

۵ اصل مهم فرزندپروری

سبک های مختلفی برای فرزندپروری صحیح وجود دارد ولی شما به هر روشی که فرزند خود را پرورش دهید ۵ اصل مهم را باید در اصول اولیه خود داشته باشید.

تمرکز نرمال در کودکان

تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.

مقالات اصول بازی با کودک

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بچه ها از ابتدا بازی کردن را به شیوه بزرگسالی بلد نیستند و در طول تکامل جسمی و مغزی خود مراحال بازی کردن آن ها متفاوت و در حال پیشرفت است.

اصول بازی حسی برای کودکان

اصول بازی حسی برای کودکان

بازی حسی شامل هر فعالیتی است که باعث تحریک حواس کودک شما می شود. لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی و تعادل از این دسته هستند. فعالیت های حسی، در رشد و پرورش هوش هیجانی کودک بسیار موثر است، از بدغذایی کودک چلوگیری می کند، در بهبود سلامت و خواب کود تاثیر دارد و می تواند در درمان اختلالات پردازش حسی کمک کننده باشد. از طریق بازی است که بچه ها یاد می گیرند تا جهان اطرافشان را درک کنند.

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

یکی از مهم ترین اهداف بازی در کودکان افزایش هوش و خلاقیت و کاهش استرس است، یکی از مهم ترین و موثرترین بازی ها در دنیای امروز برای کودکان ما مسی پلی یا بازی های همراه با کثیف کاری و به هم ریختگی است.

فراخوان اختلالات کودکی

آسم دوران کودکی

آسم دوران کودکی

یکی از اختلالات شایع و آزاردهنده در دوران کودکی سرفه پایدار است. به سرفه هایی که به دنبال دویدن، خندیدن، استشمام عطر و اسانس ..

اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اتیسم یک اختلال عصبی رشدی است. این اختلال از بدو تولد همراه فرد است. بخش‌های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل هستند...

کودک دیجیتال چیست؟

کودک دیجیتال چیست؟

طی سال های اخیر که جهان ما به جهان دیجیتال تبدیل شده است،معضل استفاده بیش از حد کودکان از صفحات دیجیتال باعث ایجاد یک اختلال جدید به نام کودک دیجیتال شده است

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان یک اپیدمی جهانی رو به رشد است که به‌دلیل باری که بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی کودکان و بزرگسالان وارد می‌کند، نیازمند توجه است.

بد غذایی در کودکان

بد غذایی در کودکان

امروزه والدین زیادی از غذا نخوردن و بدغذایی کودک خود شاکی هستند. بسیاری از والدین از این شکایت دارند که کودک گروه های غذایی مهم را حذف کرده و نمی خورد ...

مقالات خواب کودک

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

اگر کودک شما خواب ناآرامی دارد و مدام در حال حرکت و غلتیدن در خواب است نگران نباشید، در این مقاله تمام علت های احتمالی که باعث حرکت و ناآرامی کودک در خواب است را بررسی می کنیم

خر و پف در کودکان

خر و پف در کودکان

خروپف، خرخر، خرناس و تنفس با دهان باز در کودکان هنگام خواب مهم است و نیاز به پیگیری دارد. شما به عنوان والدین لازم است در مورد این نشانه مهم، اطلاعات کامل داشته باشید و آن را جدی بگیرید...

خواب کودک3

خواب کودک۳

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

خواب کودک4

خواب کودک۴

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

فراخوان تغذیه کودک

ممنوعیات غذایی کودکان

ممنوعیات غذایی کودکان

غذاهای سالم و مغذی برای رشد و نمو کودکان ضروری هستند. با این حال، برخی از غذاها می توانند برای کودکان مضر باشند و حتی منجر به خفگی، مسمومیت غذایی یا سایر مشکلات سلامتی شوند.

مصرف لبنیات در کودکان

مصرف لبنیات در کودکان

کودک بعد از یک سالگی به چه میزان لبنیات و کلسیم نیاز دارد؟
لبنیات از گروه های غذاییه که افراط و تفریط در موردش زیاده، یا انقدر شیر و لبنیات به کودک میدیم که کاملا بی اشتها میشه یا به دلایل غیر علمی لبنیات رو از رژیم غذایی کودکمون حذف میکنیم.

انواع نمک

انواع نمک

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه.

صبحانه و کودکان

صبحانه و کودکان

صبحانه مهم ترین وعده غذایی کودک شماست، از نظر غلمی ثابت شده که صبحانه نخوردن باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و دیابت در بزرگسالی است؛ با این حال معمولا بزرگ ترین چالش والدین با کودکان در وعده صبحانه است.
اگر علت عدم تمایل کودک به صبحانه را بدانیم قطعا با مدیریت شرایط خواهیم توانست علاقه و تمایل کودک به صبحانه را بیشتر کنیم.

پخت برنج برای کودک

پخت برنج برای کودک

آرسنیک یک ماده سمی و فلز سنگینه که از طریق آب و خاک به محصولات غذایی ما راه پیدا میکنه، برنج ۱۰ برابر غلات دیگه آرسنیک خاک رو جذب میکنه، به همین علت نگرانی از ارسنیک موجود در برنج همیشه بیشتر از سایر غلاته، همه ی برنج ها حاوی مقداری از این فلز سنگین هستند که بسته به محل کشت میتونه کم یا زیاد باشه.

سوپرفودها در کودکان

سوپرفودها در کودکان

بعضی از مواد غذایی خواص بسیار زیادی رو در خود جمع کردند. به این مواد غذایی سوپرفود یا ابرغذا گفته میشه. در این مقاله شما رو با سوپرفودها آشنا میکنم تا از خواص بی نظیرش در تغذیه کودکانتون استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.