advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

اهمیت کثیف کاری در بازی با کودک

یکی از مهم ترین اهداف بازی در کودکان افزایش هوش و خلاقیت و کاهش استرس است، یکی از مهم ترین و موثرترین بازی ها در دنیای امروز برای کودکان ما مسی پلی یا بازی های همراه با کثیف کاری و به هم ریختگی است. در این مقاله شما را با این بازی های مفید آشنا خواهیم کرد.
شماره تماس برای مشاوره با دکتر فهیمه محب محمدی :۰۹۳۶۶۸۸۹۸۷۷

messy play

دکتر فهیمه محب‌محمدی| متخصص کودکان و نوزادان در اصفهان

من دکتر فهیمه محب محمدی متخصص کودکان و نوزادان هستم. بلافاصله بعد از اتمام درس مجددا شروع به مطالعه گسترده در زمینه رشد و پرورش کودک کردم، مطالعات من در زمینه تغذیه صحیح و علمی کودکان، درمان بدغذایی کودکان و مکمل های مورد نیاز، آموزش صحیح خواب کودک، بازی های هدفمند و در عین حال حفظ ایمنی کودکان، آموزش انتخاب کتاب و انیمیشن صحیح برای سرگرمی و تربیت کودکان، سلامت دهان و دندان کودک، مهارت های قبل از مدرسه و فرزندپروری آگاهانه در عین آموزش اختلالات دوران کودکی بوده است. با ما همراه باشید.

درخواست مشاوره با دکتر فهمیه محب محمدی

برای دریافت مشاوره ی تنظیم خواب، درمان بد غذایی، مشاوره رفتاری کودک و ویزیت آنلاین کلیک کنید.

مسی پلی در کودکان

مسی پلی چیست؟

مسی پلی از ترکیب دو واژه مسی به معنای کثیف و پلی به معنای بازی گرفته شده است و این یعنی کثیف کاری یا کثیف بازی و لازم است والدین عزیز بدانند که این کثیفی و به هم ریختگی هوش کودک را افزایش می‌دهد و توانمندی کودک در مواجهه با محیط پیرامون را بیشتر می کند. مسی پلی از جمله بازی و فعالیت‌های حسی محسوب می‌شود که نه تنها کودک را سرگرم می‌کند، بلکه برای رشد او نیز بسیار مهم است.
در واقع نوعی بازی خلاقانه است که کودکان معمولاً بدون اینکه ایده یا محصول خاصی در ذهن داشته باشند، آزادانه مواد را کشف می‌کنند. مسی پلی، سبکی از بازی است که در آن کودکان رهبری را به دست می‌گیرند، با دستان خود کاوش می‌کنند و یاد می‌گیرند و طیف گسترده‌ای از بافت‌ها و مواد را تجربه می‌کنند. این نوع بازی به ایجاد و تقویت مهارت حرکتی خوب، مهارت‌های حل مسئله، مفاهیم پایه ریاضی و علوم، زبان و واژگان، مهارت‌های اجتماعی، عاطفی و موارد دیگر کمک می‌کند.

اسباب بازی مسی پلی

مهم ترین ابزار کودک برای کشف دنیای پیرامون حواس او هستند، لامسه ، چشایی، بینایی، شنوایی، بویایی، تعادل و حس عمقی. اگر کودک به هر علتی نتواند با این حواس محیط را کشف کند به مرور زمان تمایل خود را در ارتباط با محیط جدید، افراد جدید، غذاها و بوهای جدید از دست می دهد و منزوی و سرسخت می شود. مسی پلی ها بازی های حسی هستند که کودک در آن ها آزاد است بافت ها، رنگ ها و طعم ها را به هر شکلی ترکیب کند، طی این بازی ها کودک می تواند در کل بازی بدون نگرانی از کثیف شدن غوطه ور شود.


مزایای مسی پلی

همه ما می‌دانیم که بچه‌ها عاشق کشف، خراب کردن و ساختن هستند. شما می‌توانید این میل طبیعی را به سمتی هدایت کنید که به فرزندتان کمک کنید تا مهارت‌های حیاتی زندگی خود را فرا بگیرد. بازی‌ مسی پلی چیزی فراتر از سرگرمی است. این نوع بازی علاوه بر تأکید بر تقویت حواس مختلف مانند چشایی، بویایی، بینایی، شنوایی و لامسه از تفکر علمی که شامل تحقیق، آزمایش، فرضیه سازی، تحقیق و بررسی است نیز پشتیبانی می‌کند.
در اینجا فقط به چند مورد از مزایای این بازی اشاره می‌کنیم:
✔ افزایش خلاقیت و نوآوری
✔ پیشگیری و درمان نوهراسی
✔ پیشگیری از اختلال وسواس
✔ کمک به ارتباطات اجتماعی
✔ کمک به کاهش استرس
✔ افزایش توانایی درک دنیای اطراف
✔ افزایش مهارت دست ورزی
✔ تقویت حرکات ظریف تقویت عضلات


سن مناسب برای انواع بازی‌های مسی پلی

بازی‌های کثیف کاری برای همه ی سنین بسیار مفید و کاربردی است و نباید از آن غافل شد. ولی بهترین سن شروع این نوع بازی برای فرزندانمان از چه سنی است؟ جواب قطعی نمی‌توان به این سؤال داد؛ زیرا بستگی به رشد فرزند شما دارد؛ ولی به صورت کلی برای شروع بازی آشفته از ۶ ماهگی فوق‌العاده است. به محض اینکه علاقه به لمس و احساس دنیای اطراف خود را در کودک خود مشاهده کردید، ایده خوبی است که زمینه را برای انجام این نوع بازی برای کودک خود را فراهم کنید. البته مراقب وسایلی باشید که در دسترس او قرار می‌دهید؛ زیرا شیرخواران در آن سن تمام اشیا را برای شناخت، مستقیماً در دهان خود می‌گذارند.


بایدها و نبایدها در بازی مسی پلی

مسی پلی بخش مهمی از رشد دوران کودکی است که به کودکان کمک می‌کند دنیا را از طریق حواس خود تجربه کنند. این اغلب شامل موادی چسبناک، لزج یا مرطوب و رنگی هستند که برخی از والدین ممکن است برای وارد شدن به این آشفتگی مردد باشند، اما مزایای بازی حسی ارزش آن را دارد. اگر واقع بین باشیم، گاهی اوقات همه چیز می‌تواند بسیار بد و خارج از کنترل پیش برود، بنابراین مهم است که تعادلی بین آزادی دادن به آنها برای کاوش در شرایط خود و تعیین برخی قوانین اساسی برای ایمن نگه داشتن آنها پیدا کنید. با پیروی از برخی نکات و ترفندهای مفید، می‌توانید این تعادل را ایجاد کنید

مسی پلی با ماست

انتخاب مکان مناسب

مهم است که مکانی را انتخاب کنید که تمیز کردن آن پس از پایان سرگرمی آسان باشد. داشتن یک اتاق بازی اختصاصی، یک آشپزخانه مجزا، یا یک فضای بیرونی برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل گران قیمت یا شکننده ایده آل است. حتی بهتر است یک محوطه بازی خاص با مواد لازم داشته باشید که به راحتی تمیز شود. بهتر است کف و دیوار مکان بازی قابل شستشو باشند یا کثیف شدن آن ها برای شما چندان مهم نباشد.

انتخاب لباس برای زمان بازی

با وجود تمام پتانسیل‌هایی که برای ریختن و پاشیدن آب و تمام موادی که در بازی استفاده می‌شود وجود دارد، مهم است که لباس‌هایی را به کودکتان و خودتان بپوشانید که از کثیف شدن آن‌ها بدتان نمی‌آید. به این ترتیب دیگر نگران خراب کردن لباس‌های معمولی فرزندتان نخواهید بود. می توانید چند دست لباس مخصوص بازی داشته باشید به این ترتیب کودک شما با دیدن لباس هایش اشتیاق فراوانی برای شروع بازی پیدا خواهد کرد.

تنظیم کردن چند قانون اساسی

برای جلوگیری از تحریک بیش از حد و هرج و مرج، قبل از شروع هر گونه فعالیت بازی کثیف کاری، به خصوص اگر چند فرزند دارید، قوانین اساسی را تعیین کنید. با تنظیم قوانین از قبل، کودکان می‌دانند چه چیزی باید انتظار داشته باشند و پرتاب، ریختن و هرج و مرج کمتر خواهد بود. رعایت کردن قوانین توسط کودکان بزرگ‌تر مسلماً بیشتر از کودکان زیر ۳ سال خواهد بود. البته به یاد داشته باشید در این بازی ها هرچه قوانین کمتری وجود داشته باشد بازی خوشایندتر و موثرتر خواهد بود، بهتر است فقط در مواردی قانون گذاری کنید که احتمال آسیب به خود یا دیگری وجود دارد.


استفاده از وسایل ایمن

هنگام برنامه‌ریزی فعالیت‌های بازی برای بازی مسی پلی، ایمنی در اولویت قرار دارد. مواد و وسایل مناسب سن کودک را انتخاب کنید که برای دست زدن و بازی با آنها ایمن باشد. به عنوان مثال، می‌توانید از رنگ‌های خوراکی، خمیر خوراکی، آب شرب یا مواد طبیعی مانند ماسه، آب یا گل استفاده کنید. همچنین مهم است که مراقب هرگونه آلرژی یا حساسیتی که فرزندتان ممکن است داشته باشد، باشید و از استفاده از موادی که می‌تواند باعث آسیب شود اجتناب کنید.

نظارت دقیق

حتماً مراقب بچه‌های کوچک باشید تا مطمئن شوید که آسیب نبینند یا چیزی را قورت ندهند. کودکان پیش دبستانی و دبستانی معمولاً درک بهتری از قوانین و مرزها دارند و می‌توانند در فعالیت‌های بازی حسی ماجراجویانه‌تری شرکت کنند. با این حال باید مراقب آنها نیز باشید.

نقش مسی پلی در رشد کودکان

موادی مثل خمیر بازی، گل، ماسه، رنگ انگشتی و آب برای همه آشنا و در دسترس هستند ولی ما برای شما چند پیشنهاد دیگر نیز داریم. ماکارونی پخته و خیس، حبوبات پخته، انواع ژله رنگی، خمیر نان، تفاله میوه هایی که آب گیری شده، تکه های میوه آب دار، کف درست شده ازآب نخود یا کرم تارتار و رنگ های خوراکی برای کودکانی که ممکن است این مواد را وارد دهان خود بکنند بسیار کاربردی و مفید است.

بازی مسی با کودکان

نقش مسی پلی در خلاقیت کودکان چیست؟

بین بازی و خلاقیت ارتباط قوی و زیادی وجود دارد. به طور کلی بازی‌ها، انعطاف پذیری و مهارت‌های حل مسئله را تقویت می‌کنند. بازی زمینه رشد نیروهای ذهنی و جسمی کودک یعنی دقت، حافظه، تخیل، نظم و ترتیب، چالاکی و… را فراهم می‌کند. همیشه این را به یاد داشته باشید که بازی نقش مهمی در رشد کودک ایفا می‌کند.
ولی بازی کثیف کاری بیشترین نقش را در بروز و تقویت تخیل کودکان دارد؛ زیرا در بازی‌های مسی پلی هیچ برنامه یا دستور تجویز شده‌ای وجود ندارد که کودک مجبور باشد طبق آن پیش برود؛ بنابراین کودک شما در طی بازی از تخیل خود برای ایجاد اشکال، فرم‌ها و داستان سرایی استفاده می کند، درواقع بازی بدون پلن می‌تواند از تفکر خلاق، انعطاف‌پذیری و استقلال پشتیبانی کند.

تأثیر مسی پلی بر رشد مغز و هوش کودک

زمانی که کودکان به دنیا می‌آیند ارتباط سیناپسی کمی در مغز آنها وجود دارد و نحوه جذب و تکرار اطلاعات می‌تواند بر رشد مغز و هوش کودک چشمگیر باشد. همه والدین می‌خواهند رشد مغز را در کودکان خود تقویت کنند. این تکامل عصبی با بازی های خلاقانه و ارتباط وسیع با محیط شکل می گیرد و در مقابل با قرار گرفتن مکرر در مقابل موبایل و تلویزیون آسیب می بیند.
بچه‌ها زمانی بهتر یاد می‌گیرند که فعالانه با محیط خود درگیر شوند و از تمام حواس خود برای فکر کردن و کشف چیزها استفاده کنند. پس به یاد داشته باشید بازی های حسی و مسی پلی ها در رشد مغزی نقطه مقابل صفحات دیجیتال هستند. ما باید تلاش کنیم این بازی ها را جایگزین اسکرین تایم کودکانمان کنیم تا بهترین رشد و تکامل مغزی را در سال های اولیه عمر داشته باشند. در صفحه اینستاگرام ما می توانید انواع بازی متناسب با سن فرزندتان و نحوه ساخت خمیر و کف خوراکی برای مسی پلی را ببینید.


سخن پایانی

مسی پلی یکی از بهترین بازی‌ها برای تفویت حواس کودکان است. شما می‌توانید از شش ماهگی به بعد با کودک خود بازی‌های مسی انجام دهید و هر دو از بازی لذت ببرید. هنگام مسی پلی وسواس را کنار بگذارید. اجازه دهید کودک به خوبی بازی کند و کشف کند. با این کار هم حواس پنجگانه‌ی کودک تقویت می‌شود و هم هوش هیجانی او افزایش می‌یابد و استرس او کاهش می‌یابد. 
دکتر فهیمه محب محمدی یکی از باتجربه‌ترین متخصصان کودک است. برای مشاوره با دکتر فهیمه محب محمدی با ما تماس بگیرید تا بهترین مشاوره را دریافت کنید. 

پاسخ به برخی از سوالات کثیف کاری کودکان

موادی مثل خمیر بازی، گل، ماسه، رنگ انگشتی و آب برای همه آشنا و در دسترس هستند ولی ما برای شما چند پیشنهاد دیگر نیز داریم. ماکارونی پخته و خیس، حبوبات پخته، انواع ژله رنگی، خمیر نان، تفاله میوه هایی که آب گیری شده، تکه های میوه آب دار، کف درست شده ازآب نخود یا کرم تارتار و رنگ های خوراکی برای کودکانی که ممکن است این مواد را وارد دهان خود بکنند بسیار کاربردی و مفید است.
بین بازی و خلاقیت ارتباط قوی و زیادی وجود دارد. به طور کلی بازی‌ها، انعطاف پذیری و مهارت‌های حل مسئله را تقویت می‌کنند. بازی زمینه رشد نیروهای ذهنی و جسمی کودک یعنی دقت، حافظه، تخیل، نظم و ترتیب، چالاکی و … را فراهم می‌کند. همیشه این را به یاد داشته باشید که بازی نقش مهمی در رشد کودک ایفا می‌کند.
کارگاه مادر و کودک "Messy Play" تاثیرات مثبت زیادی روی کودکان دارد. این فعالیت‌های آموزشی، کودکان را در تعالی و تقویت مهارت‌های اجتماعی، افزایش اعتماد به نفس، تقویت مهارت‌های خلاقیت و تخیل، کاهش استرس و اضطراب، توسعه مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت، ترویج مسئولیت‌پذیری و توسعه همکاری تشویق می‌کند. این فعالیت‌ها مناسب برای کودکان در سنین مختلف هستند و به عنوان یک ابزار آموزشی و تفریحی موثر در تربیت کودکان شناخته می‌شوند.

مقالات فرزندپروری

والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

در بین تمام سبک‌های تربیتی متنوع، گروهی از پدر و مادرها، بر اساس سبک فرزندپروری خود، به عنوان والدین کنترل‌ گر یا اصطلاحا هلیکوپتری شناخته می‌شوند. این نام به والدینی داده می‌شود که بر کوچک‌ترین رفتار و حرکات کودک خود نظارت و کنترل دقیق دارند.

دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

دلبستگی، یکی از مهم ترین سنگ بناهای هیجانات دوران کودکی و بزرگسالی ماست. دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

5 اصل مهم فرزندپروری

۵ اصل مهم فرزندپروری

سبک های مختلفی برای فرزندپروری صحیح وجود دارد ولی شما به هر روشی که فرزند خود را پرورش دهید ۵ اصل مهم را باید در اصول اولیه خود داشته باشید.

تمرکز نرمال در کودکان

تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.

مقالات اصول بازی با کودک

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بچه ها از ابتدا بازی کردن را به شیوه بزرگسالی بلد نیستند و در طول تکامل جسمی و مغزی خود مراحال بازی کردن آن ها متفاوت و در حال پیشرفت است.

اصول بازی حسی برای کودکان

اصول بازی حسی برای کودکان

بازی حسی شامل هر فعالیتی است که باعث تحریک حواس کودک شما می شود. لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی و تعادل از این دسته هستند. فعالیت های حسی، در رشد و پرورش هوش هیجانی کودک بسیار موثر است، از بدغذایی کودک چلوگیری می کند، در بهبود سلامت و خواب کود تاثیر دارد و می تواند در درمان اختلالات پردازش حسی کمک کننده باشد. از طریق بازی است که بچه ها یاد می گیرند تا جهان اطرافشان را درک کنند.

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

یکی از مهم ترین اهداف بازی در کودکان افزایش هوش و خلاقیت و کاهش استرس است، یکی از مهم ترین و موثرترین بازی ها در دنیای امروز برای کودکان ما مسی پلی یا بازی های همراه با کثیف کاری و به هم ریختگی است.

فراخوان اختلالات کودکی

آسم دوران کودکی

آسم دوران کودکی

یکی از اختلالات شایع و آزاردهنده در دوران کودکی سرفه پایدار است. به سرفه هایی که به دنبال دویدن، خندیدن، استشمام عطر و اسانس ..

اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اتیسم یک اختلال عصبی رشدی است. این اختلال از بدو تولد همراه فرد است. بخش‌های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل هستند...

کودک دیجیتال چیست؟

کودک دیجیتال چیست؟

طی سال های اخیر که جهان ما به جهان دیجیتال تبدیل شده است،معضل استفاده بیش از حد کودکان از صفحات دیجیتال باعث ایجاد یک اختلال جدید به نام کودک دیجیتال شده است

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان یک اپیدمی جهانی رو به رشد است که به‌دلیل باری که بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی کودکان و بزرگسالان وارد می‌کند، نیازمند توجه است.

بد غذایی در کودکان

بد غذایی در کودکان

امروزه والدین زیادی از غذا نخوردن و بدغذایی کودک خود شاکی هستند. بسیاری از والدین از این شکایت دارند که کودک گروه های غذایی مهم را حذف کرده و نمی خورد ...

مقالات خواب کودک

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

اگر کودک شما خواب ناآرامی دارد و مدام در حال حرکت و غلتیدن در خواب است نگران نباشید، در این مقاله تمام علت های احتمالی که باعث حرکت و ناآرامی کودک در خواب است را بررسی می کنیم

خر و پف در کودکان

خر و پف در کودکان

خروپف، خرخر، خرناس و تنفس با دهان باز در کودکان هنگام خواب مهم است و نیاز به پیگیری دارد. شما به عنوان والدین لازم است در مورد این نشانه مهم، اطلاعات کامل داشته باشید و آن را جدی بگیرید...

خواب کودک3

خواب کودک۳

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

خواب کودک4

خواب کودک۴

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

فراخوان تغذیه کودک

ممنوعیات غذایی کودکان

ممنوعیات غذایی کودکان

غذاهای سالم و مغذی برای رشد و نمو کودکان ضروری هستند. با این حال، برخی از غذاها می توانند برای کودکان مضر باشند و حتی منجر به خفگی، مسمومیت غذایی یا سایر مشکلات سلامتی شوند.

مصرف لبنیات در کودکان

مصرف لبنیات در کودکان

کودک بعد از یک سالگی به چه میزان لبنیات و کلسیم نیاز دارد؟
لبنیات از گروه های غذاییه که افراط و تفریط در موردش زیاده، یا انقدر شیر و لبنیات به کودک میدیم که کاملا بی اشتها میشه یا به دلایل غیر علمی لبنیات رو از رژیم غذایی کودکمون حذف میکنیم.

انواع نمک

انواع نمک

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه.

صبحانه و کودکان

صبحانه و کودکان

صبحانه مهم ترین وعده غذایی کودک شماست، از نظر غلمی ثابت شده که صبحانه نخوردن باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و دیابت در بزرگسالی است؛ با این حال معمولا بزرگ ترین چالش والدین با کودکان در وعده صبحانه است.
اگر علت عدم تمایل کودک به صبحانه را بدانیم قطعا با مدیریت شرایط خواهیم توانست علاقه و تمایل کودک به صبحانه را بیشتر کنیم.

پخت برنج برای کودک

پخت برنج برای کودک

آرسنیک یک ماده سمی و فلز سنگینه که از طریق آب و خاک به محصولات غذایی ما راه پیدا میکنه، برنج ۱۰ برابر غلات دیگه آرسنیک خاک رو جذب میکنه، به همین علت نگرانی از ارسنیک موجود در برنج همیشه بیشتر از سایر غلاته، همه ی برنج ها حاوی مقداری از این فلز سنگین هستند که بسته به محل کشت میتونه کم یا زیاد باشه.

سوپرفودها در کودکان

سوپرفودها در کودکان

بعضی از مواد غذایی خواص بسیار زیادی رو در خود جمع کردند. به این مواد غذایی سوپرفود یا ابرغذا گفته میشه. در این مقاله شما رو با سوپرفودها آشنا میکنم تا از خواص بی نظیرش در تغذیه کودکانتون استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.