advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

خر و پف در کودکان

دلیل خر و پف در کودکان

خروپف صدای خشن و زمختی است که هنگام عبور هوا از کنار بافت‌های شل‌شدۀ گلو یا بینی ایجاد می‌شود. تقریباً همه کودکان گاهی خروپف می‌کنند، اما برای برخی افراد خروپف یک مشکل مزمن است. گاهی اوقات نیز خروپف ممکن است نشان‌دهندۀ یک بیماری جدی باشد.
علاوه بر این، خروپف می‌تواند برای دیگران ایجاد مزاحمت کند. به‌طورکلی، تغییر در سبک زندگی، مثلاً کاهش وزن یا خوابیدن به پهلو می‌توانند به توقف بعضی انواع خروپف کمک کنند. همچنین، دستگاه‌های پزشکی و جراحی‌هایی وجود دارند که ممکن است خروپف مخل و مزاحم را کاهش دهند. با این حال، این دستگاه‌ها یا جراحی‌ها برای همۀ افراد دچار خروپف‌ مناسب یا ضروری نیستند.
شماره تماس برای مشاوره با دکتر فهیمه محب محمدی :۰۹۳۶۶۸۸۹۸۷۷

خر و پف کودکان

آپنه خواب

دکتر فهیمه محب‌محمدی

خروپف مزمن اغلب با مشکلی به نام آپنه خواب همراه است. آپنه خواب به معنی قطع تنفس و عدم توانایی تنفس برای چند ثانیه در طول خواب است. آپنه های خواب در همه سنین خطرناک هستند و نیاز به بررسی علت و درمان دارند.
آپنۀ انسدادی خواب اغلب با خروپف شدید و به دنبال آن دوره‌‌های سکوت شناخته می‌شود که در طول آن تنفس متوقف یا تقریباً متوقف می‌شود. در نهایت، این کاهش یا وقفه در تنفس ممکن است به فرد سیگنال بیدار شدن بدهد و ممکن است با یک خرناس شدید یا نفس‌نفس زدن بیدار شوید. ممکن است به دلیل اختلال در خواب، خواب فرد سبک یا همراه با بی قراری باشد. این الگوی وقفۀ تنفسی می‌تواند در طول شب بارها تکرار شود. افراد مبتلا به آپنۀ انسدادی معمولاً دوره‌هایی را تجربه می‌کنند که در طول آنها تنفس حداقل پنج بار در هر ساعت کند یا متوقف می‌شود.


اگر فرزند شما خروپف می‌کند، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. کودکان نیز می‌توانند آپنۀ انسدادی داشته باشند. مشکلات بینی و گلو مانند بزرگ شدن لوزه‌ها و چاقی اغلب می‌تواند مجرای تنفسی کودک را تنگ کند، که می‌تواند منجر به ایجاد آپنۀ انسدادی در کودک شود.
همۀ افراد دچار خروپف،‌ آپنۀ انسدادی ندارند، اما اگر خروپف با هر یک از علائم زیر همراه باشد، ممکن است به مراجعه به پزشک برای ارزیابی احتمال آپنۀ انسدادی نیاز داشته باشید:

چند مورد از احتمال آپنه انسدادی

  • وقفۀ تنفسی در حین خواب که توسط والدین مشاهده شده باشد
  • خواب‌آلودگی مفرط در طول روز
  • مشکل در تمرکز
  • سردردهای صبحگاهی
  • گلودرد هنگام بیدار شدن از خواب
  • بی‌قراری در خواب، یعن جابه‌جا شدن و وول خوردن زیاد
  • نفس‌نفس زدن یا حالت خفگی در شب
  • فشار خون بالا
  • درد قفسۀ سینه در شب
  • دامنۀ توجه ضعیف در کودکان، مشکلات رفتاری یا عملکرد ضعیف در مدرسه

علل ایجاد خروپف در کودکان

چند دلیل خروپف

خروپف می‌تواند به دلایل مختلفی مانند آناتومی دهان و سینوس‌ها، آلرژی‌ها، سرماخوردگی و ویروس های راه های هوایی و یا اضافه وزن شخص ایجاد شود. وقتی فرد به خواب می‌رود و از خواب سبک به خواب عمیق منتقل می‌شود، ماهیچه‌های سقف دهان یا نرم‌کام، زبان و گلو شل می‌شوند. بافت‌های گلو می‌توانند به اندازه‌ای شل شوند که تا حدی راه تنفسی را مسدود کنند و با جریان هوا دچار ارتعاش شوند. هرچه راه تنفسی تنگ‌تر شود، جریان هوا قوی‌تر و پرفشارتر می‌شود. این باعث افزایش ارتعاش بافت‌ها می‌شود که به بلندتر شدن خروپف می‌انجامد. به‌طورکلی، شرایط زیر می‌تواند روی مجرای تنفسی تأثیر بگذارند و باعث خروپف شوند:


آناتومی دهان در خروپف

داشتن کام کم‌ارتفاع و ضخیم می‌تواند راه تنفسی را تنگ کند. افرادی که اضافه وزن دارند ممکن است بافت‌های اضافه‌ای در پشت گلو داشته باشند که مجاری تنفسی آنها را باریک‌تر می‌کند. به همین ترتیب، هرچه بافت مثلثی‌شکل آویزان از نرم‌کام؛ به نام زبان کوچک، کشیده‌تر باشد، جریان هوا بیشتر مسدود می‌شود و ارتعاش افزایش می‌یابد.

آلرژی‌

انواع مختلف آلرژی ممکن است باعث ایجاد التهاب در بینی و گلو شود، که منجر به تنفس دشوار و بروز خروپف می‌شود. آلرژی ها از طریق بزرگ شدن لوزه ها، التهاب راه های هوایی، بزرگ شدن پولیپ بینی و مسدود شدن مسیر سینوس ها می توانند منجر به آپنه و خروپف شوند.


مشکلات بینی

احتقان بینی مزمن یا تیغۀ کج بین سوراخ‌های بینی (انحراف تیغۀ بینی) ممکن است در خروپف نقش داشته باشد. کودکان قادر به تخلیه بینی خود نیستند بنابراین گرفتگی بینی از شایع ترین علل خروپف در کودکان است.

کمبود خواب

نداشتن خواب کافی می‌تواند منجر به شل شدن بیشتر عضلات گلو و بروز خروپف شود. کودکان دارای کمبود خواب ممکن است آپنه های مکرر و در کل خواب ناآرامی را تجربه کنند. در مورد علل دیگر خواب ناآرام در کودکان بخوانید.


موقعیت خواب

خروپف معمولاً هنگام خوابیدن به پشت فراوانی و صدای بیشتری دارد، زیرا تأثیر جاذبه در گلو باعث تنگ شدن راه تنفسی می‌شود. بنابراین اگر فردی در حال خروپف است به او کمک کنید جابجا شود.

درخواست مشاوره با دکتر فهمیه محب محمدی

برای دریافت مشاوره ی تنظیم خواب، درمان بد غذایی، مشاوره رفتاری کودک و ویزیت آنلاین کلیک کنید.

عوامل مؤثر در بروز خروپف

جنسیت: مردان بیشتر از زنان خروپف یا آپنۀ خواب دارند.
چاقی: کودکانی که اضافه وزن یا چاقی مفرط دارند احتمال بیشتری برای خروپف کردن یا ابتلا به آپنۀ انسدادی دارند.
داشتن سابقه خانوادگی: وراثت یک عامل خطرساز بالقوه برای آپنۀ انسدادی است.


در ادامه مقاله به عوارض خروپف و تشخیص درست خروپف خواهیم پرداخت.
جهت دریافت مشاوره با شماره ۰۹۳۶۶۸۸۹۸۷۷ تماس حاصل فرمائید.

دکتر فهیمه محب‌محمدی

عکس‌برداری

پزشک ممکن است نوعی از انواع عکس‌برداری مانند اسکن اشعهٔ ایکس، سی‌تی اسکن یا ام‌آر‌آی را درخواست دهد. این آزمایشات ساختار مجرای تنفسی را برای وجود مشکلاتی مانند انحراف تیغۀ بینی بررسی می‌کنند.


مطالعۀ خواب و پلی‌سومنوگرافی

با توجه به شدت خروپف و سایر علائم، پزشک ممکن است یک مطالعۀ خواب انجام دهد. مطالعۀ خواب گاهی اوقات در خانه انجام می‌شود. با این حال، با در نظر گرفتن دیگر مشکلات پزشکی و سایر علائم خواب، شاید لازم باشد فرد یک شب را در یک کلینیک خواب بستری شود تا تحت مطالعه‌ای به نام پلی‌سومنوگرافی.
آزمایش چندگانۀ خواب قرار بگیرد. این آزمایش تحلیل دقیق و عمیقی از تنفس در طول خواب ارائه می‌دهد. در پلی‌سومنوگرافی، سنسورهای زیادی به فرد متصل می‌شود و یک شب مانیتور می‌شود. در طول مطالعۀ خواب، اطلاعات زیر ثبت می‌شود:


امواج مغزی

سطح اکسیژن خون

ضربان قلب

نرخ تنفسی

مراحل خواب

حرکات چشم و پا

پاسخ به برخی از سوالات شایع خروپف در کودکان

خیر، بسیاری از انواع خر و پف و اپنه خواب با درمان دارویی یا اصلاح سبک زندگی قابل درمان هستند
برای بررسی علت آپنه در ابتدا به متخصص کودکان مراجعه کنید و در ادامه ممکن است نیاز باشد به متخصص گوش و حلق و بینی یا فلوشیپ خواب ارجاع داده شوید
بله، از علل شایع آپنه و خروپف در بزرگسالی، چاقی، گردن کوتاه، انحراف بینی یا آپنه های مرکزی است که هر کدام درمان متفاوتی دارند
اگر فرزند شما خواب آلودگی روزانه، غلت خوردن بیش از حد در خواب و خواب ناآرام دارد، اگر کاهش یادگیری و تمرکز پیدا کرده بهتر است از نظر آپنه خواب بررسی شود
در صورت عدم درمان آپنه خواب می تواند منجر به افت هوش و تمرکز، اختلال یادگیری، اختلال خلقی، افزایش فشار خون و مقاومت به انسولین و در دراز مدت کاهش طول عمر شود

درمان خروپف

سه راه حل درمان خروپف کودکان

قبل از هر کاری به متخصص کودکان مراجعه کنید تا علل مختلف آپنه خواب بررسی شود، در کنار درمان اختصاصی کارهای زیر به درمان کودک شما کمک خواهد کرد: برای خواب کودک روتین منظم داشته باشید و جلوی خواب نامنظم و کم خوابی کودک را بگیرید
۱- آلرژی کودک را درمان کنید
۲- احتقان بینی کودک را قبل از خواب رفع کنید، بینی کودک را تخلیه کنید
۳- فکری به حال اضافه وزن و چاقی کودک کنید

دکتر فهیمه محب‌محمدی

در صورت عدم درمان آپنه خواب شما با کاهش بهره هوشی، عدم یادگیری دروس در مدرسه، بی حوصله بودن و پرخاشگری در طول روز و حتی اختلالاتی مثل افزایش فشار خون و سردرد مواجه خواهید شد، بنابراین لازم است هرچه زودتر برای بررسی و درمان کودک خود اقدام کنید. در صورت نیاز به مشاوره حضوری یا انلاین با دکتر فهیمه محب محمدی با ما همراه باشید.

مقالات تغذیه کودک

ممنوعیات غذایی کودکان

ممنوعیات غذایی کودکان

غذاهای سالم و مغذی برای رشد و نمو کودکان ضروری هستند. با این حال، برخی از غذاها می توانند برای کودکان مضر باشند و حتی منجر به خفگی، مسمومیت غذایی یا سایر مشکلات سلامتی شوند.

مصرف لبنیات در کودکان

مصرف لبنیات در کودکان

کودک بعد از یک سالگی به چه میزان لبنیات و کلسیم نیاز دارد؟
لبنیات از گروه های غذاییه که افراط و تفریط در موردش زیاده، یا انقدر شیر و لبنیات به کودک میدیم که کاملا بی اشتها میشه یا به دلایل غیر علمی لبنیات رو از رژیم غذایی کودکمون حذف میکنیم.

انواع نمک

انواع نمک

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه.

صبحانه و کودکان

صبحانه و کودکان

صبحانه مهم ترین وعده غذایی کودک شماست، از نظر غلمی ثابت شده که صبحانه نخوردن باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و دیابت در بزرگسالی است؛ با این حال معمولا بزرگ ترین چالش والدین با کودکان در وعده صبحانه است.
اگر علت عدم تمایل کودک به صبحانه را بدانیم قطعا با مدیریت شرایط خواهیم توانست علاقه و تمایل کودک به صبحانه را بیشتر کنیم.

پخت برنج برای کودک

پخت برنج برای کودک

آرسنیک یک ماده سمی و فلز سنگینه که از طریق آب و خاک به محصولات غذایی ما راه پیدا میکنه، برنج ۱۰ برابر غلات دیگه آرسنیک خاک رو جذب میکنه، به همین علت نگرانی از ارسنیک موجود در برنج همیشه بیشتر از سایر غلاته، همه ی برنج ها حاوی مقداری از این فلز سنگین هستند که بسته به محل کشت میتونه کم یا زیاد باشه.

سوپرفودها در کودکان

سوپرفودها در کودکان

بعضی از مواد غذایی خواص بسیار زیادی رو در خود جمع کردند. به این مواد غذایی سوپرفود یا ابرغذا گفته میشه. در این مقاله شما رو با سوپرفودها آشنا میکنم تا از خواص بی نظیرش در تغذیه کودکانتون استفاده کنید.

مقالات اصول بازی با کودک

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بچه ها از ابتدا بازی کردن را به شیوه بزرگسالی بلد نیستند و در طول تکامل جسمی و مغزی خود مراحال بازی کردن آن ها متفاوت و در حال پیشرفت است.

اصول بازی حسی برای کودکان

اصول بازی حسی برای کودکان

بازی حسی شامل هر فعالیتی است که باعث تحریک حواس کودک شما می شود. لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی و تعادل از این دسته هستند. فعالیت های حسی، در رشد و پرورش هوش هیجانی کودک بسیار موثر است، از بدغذایی کودک چلوگیری می کند، در بهبود سلامت و خواب کود تاثیر دارد و می تواند در درمان اختلالات پردازش حسی کمک کننده باشد. از طریق بازی است که بچه ها یاد می گیرند تا جهان اطرافشان را درک کنند.

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

یکی از مهم ترین اهداف بازی در کودکان افزایش هوش و خلاقیت و کاهش استرس است، یکی از مهم ترین و موثرترین بازی ها در دنیای امروز برای کودکان ما مسی پلی یا بازی های همراه با کثیف کاری و به هم ریختگی است.

مقالات فرزند پروری

والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

در بین تمام سبک‌های تربیتی متنوع، گروهی از پدر و مادرها، بر اساس سبک فرزندپروری خود، به عنوان والدین کنترل‌ گر یا اصطلاحا هلیکوپتری شناخته می‌شوند. این نام به والدینی داده می‌شود که بر کوچک‌ترین رفتار و حرکات کودک خود نظارت و کنترل دقیق دارند.

دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

دلبستگی، یکی از مهم ترین سنگ بناهای هیجانات دوران کودکی و بزرگسالی ماست. دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

5 اصل مهم فرزندپروری

۵ اصل مهم فرزندپروری

سبک های مختلفی برای فرزندپروری صحیح وجود دارد ولی شما به هر روشی که فرزند خود را پرورش دهید ۵ اصل مهم را باید در اصول اولیه خود داشته باشید.

تمرکز نرمال در کودکان

تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.

مقالات خواب کودک

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

چرا کودکان خواب نا آرامی دارند؟

اگر کودک شما خواب ناآرامی دارد و مدام در حال حرکت و غلتیدن در خواب است نگران نباشید، در این مقاله تمام علت های احتمالی که باعث حرکت و ناآرامی کودک در خواب است را بررسی می کنیم

خر و پف در کودکان

خر و پف در کودکان

خروپف، خرخر، خرناس و تنفس با دهان باز در کودکان هنگام خواب مهم است و نیاز به پیگیری دارد. شما به عنوان والدین لازم است در مورد این نشانه مهم، اطلاعات کامل داشته باشید و آن را جدی بگیرید...

خواب کودک3

خواب کودک۳

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

خواب کودک4

خواب کودک۴

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.