advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

اوتیسم در کودکان


نشانه ها و علائم اختلال طیف اتیسم (اوتیسم)

اتیسم یک اختلال عصبی رشدی است. این اختلال از بدو تولد همراه فرد است. بخش‌های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل هستند و به همین دلیل افراد دارای اختلال طیف اوتیسم دنیا را به شکل متفاوتی درک میکنند.
این اختلال در سه سال اول زندگی خود را نشان می دهد و مادام العمر است. شاخصه‌ی اصلی اختلال اوتیسم نقص در ارتباط و تعاملات اجتماعی و بروز رفتارهای کلیشه‌ای و خزانه‌ی ضعیف رفتاری، حرکتی و… می‌باشد.
این اختلال در سه سال اول زندگی خود را نشان می دهد و مادام العمر است.
شاخصه‌ی اصلی اختلال اوتیسم نقص در ارتباط و تعاملات اجتماعی و بروز رفتارهای کلیشه‌ای و خزانه‌ی ضعیف رفتاری، حرکتی و… می‌باشد.
افراد دارای اتیسم، دنیا را متفاوت‌ از بقیه می‌بینند، می‌شنوند و حس می‌کنند.
اتیسم بیماری نیست و درمان دارویی قطعی نیز ندارد، اما با توانبخشی، فرد دارای اتیسم می‌تواند مهارت کسب کرده و زندگی مستقلی داشته باشد و همچنین نبوغ خاصی را از خود نشان دهد.

نام این اختلال در واقع اختلال طیف اتیسم است زیرا شرایطی به صورت طیف دارد که از بسیار خفیف تا بسیار شدید متغیر است.
این اختلال به صورت‌های متفاوتی در رفتارهای فرد دارای اتیسم نمایان می‌شود.
بعضی از افراد دارای اتیسم، مشکلات دیگری نیز از جمله کم‌توانی ذهنی، اختلال یکپارچگی حسی، اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه، صرع و مشکلات گوارشی دارند، بنابراین این افراد، نیازمند سطوح حمایتی مختلفی هستند.

علت اوتیسم چیست؟

تا کنون فرضیه های زیادی برای علت اوتیسم مطرح شده که طی تحقیقات تمام این فرضیات رد شده و در حال حاضر می دانیم که اوتیسم علت ژنتیکی دارد. علت هایی مثل واکسن و آنتی بیوتیک در مطالعات متعدد رد شده است ( واکسن ها یا داروها باعث ایجاد اوتیسم نمی شوند )، پس اگر کودک مبتلا به اوتیسم دارید رد آن را در مصرف دارو یا واکسن جستجو نکنید.
 همچنان فرضیاتی در مورد علت اوتیسم وجود دارد،احتمال دارد اینکه مادر باردار در معرض خشونت قرار بگیرد احتمال بروز اوتیسم در کودک را افزایش دهد.

علائم اوتیسم چیست؟

۵ علائم شناخته شده و ضروری در اوتیسم عبارتند از :
۱- اختلال در عملکرد اجتماعی
۲- اختلال ارتباطی
۳- اختلال شناختی
۴- اختلال رفتاری
۵- اختلال درک زبانی
که در ادامه به توضیح مفصل هر کدام میپردازیم. با ما همراه باشید!

برای اینکه بیشتر با اصول رفتاری با کودکان و سایر اختلالات کودکان آشنا بشین! میتونین داخل کانال تلگرامی ما عضو شوید و یا از طریق راه های ارتباطی با دکتر فهیمه محب محمدی ، متخصص کودکان و نوزادان در اصفهان در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره با دکتر فهمیه محب محمدی

برای دریافت مشاوره ی تنظیم خواب، درمان بد غذایی، مشاوره رفتاری کودک و ویزیت آنلاین کلیک کنید.

۵ نشانه اوتیسم در کودکان

یکی از علامت‌های مهم اتیسم، اختلال در ارتباطات اجتماعی است. کودکان طبیعی از همان هفته‌های اول تولد به طور قابل ملاحظه‌ای اجتماعی هستند، در واقع نوزاد انسان به طور ذاتی برای ارتباط اجتماعی و تشخیص چهره‌ی انسانی آمادگی دارد. در حالی که در کودکان دارای اتیسم گرایش کمی به تشخیص چهره‌ی انسانی وجود دارد و به دنبال آن، این کودکان گرایش کمی به برقراری تماس چشمی دارند. آن‌ها در درک احساسات دیگران مشکل دارند و قادر به همدلی با آن‌ها و قرار دادن خود به جای آن‌ها نیستند و این سد بزرگی بر سر راه مسئله برقراری ارتباط و دوست‌یابی آن‌هاست.
کودک کمتر به دیگران نگاه می کند.
کمتر غان و غون می کند.
به اسم خود واکنش نشان نمی دهد.
لبخند اجتماعی ندارد.
ارتباط غیرکلامی ندارد(به اشیاء مورد علاقه اش اشاره نمی کند)
بازی اجتماعی ندارد و با خودش بازی می کند.

از دیگر مشکلات اصلی در اتیسم، اختلال جدی در برقراری ارتباط است. افراد دارای اتیسم در جنبه‌های مختلف رشد زبان، گفتار و ارتباط مشکل دارند. کودکان دارای اتیسم نمی‌توانند برای اهداف اجتماعی از زبان استفاده کنند. برای مثال نمی‌توانند برای برقراری رابطه‌ی اجتماعی کلمات و زبان را به کار بگیرند. نیمی از افراد دارای اتیسم هرگز از زبان و گفتار جهت ارتباط استفاده نمی‌کنند.
تکرار طوطی وار کلمات و جملات.
استفاده نادرست از ضمیرها: مثلا به جای من می گوید او.
صحبت با آهنگ نامناسب یا یکنواخت.
اکثر مواقع معنا و مفهومی در گفتار این کودکان وجود ندارد.
در گفتار خود به خوبی از حروف ربط استفاده نمی‌کنند.

نیمی از کودکان دارای اتیسم هوش پایینی دارند. در برخی از این افراد هوش جزیره‌ای وجود دارد. هوش جزیره‌ای به این معناست که کودک در یک یا چند زمینه (مانند نقاشی یا موسیقی) توانایی‌های قابل توجه دارد در حالی که ممکن است از نظر سایر توانایی‌ها مشکل داشته باشد. همچنین در این افراد تفکر انتزاعی وجود ندارد.
یعنی کودک نمی‌تواند خودش را به جای دیگران قرار دهد و یا به مسائلی غیر از چیزهایی که به چشم می‌بیند فکر کند. هرچه بهره‌ی هوشی در این افراد پایین‌تر باشد احتمال بروز تشنج مغزی بالاتر می‌رود. توانمندی‌های حرکتی و درک لمسی نیز در این افراد بهتر از توانمندی درک مفاهیم نمادین است.

این کودکان با اشیاء و وسایل، ارتباط بهتری برقرار می‌کنند تا با انسان‌ها.
آن‌ها به وسایل غیر کاربردی وابستگی غیر معمول دارند. همچنین حرکات تکراری بی‌هدف مثل تکان دادن دست‌ها، راه رفتن روی انگشتان پا، ردیف کردن یا چرخیدن اشیاء در آن‌ها دیده می‌شود. این کودکان به موقعیت‌ها و شرایط جدید واکنش‌های بسیار شدید نشان می‌دهند. آن ها از موقعیت های جدید به شدت هراس دارند، حتی جابجایی منزل یا تعویض اتوموبیل خانواده نیز می تواند آن ها را به وحشت بیندازد. غذاهای تکراری و ساده می خورند و حتی دیدن غذاهای جدید برای آن ها ترسناک است. مهارت‌های بازی در این کودکان به شدت در سطح پایین است و نمی‌توانند بازی‌های اجتماعی انجام دهند.

درک زبانی در کودکان دارای اتیسم اغلب با تأخیر همراه است و بعضی از کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم حتی قادر نیستند که یک سوال بسیار ساده و روشن را پاسخ دهند. آنها نمی‌توانند شوخی را درک کنند و مفاهیم ضمنی، استعارات و ضرب‌المثل ها را درک نمی‌کنند.

چطور بفهمم که فرزندم اوتیسم دارد؟

والدین باید روند رشد طبیعی را هر ماه تا یک سالگی و هر سه ماه تا دوسالگی و سپس هر شش ماه با پزشک متخصص اطفال خود چک کنند تا مطمئن شوند که کودک در مسیر صحیح رشد و تکامل قرار دارد. علایم زیر می‌تواند نشانه‌هایی از اختلال طیف اتیسم باشد. اگر کودک شما دارای تعدادی از این نشانه‌ها است، از پزشک‌تان بخواهید فورا آنها را بررسی کند.

نشانه های اوتیسم در سه ماهگی

لبخند اجتماعی ندارد.
غان و غون ندارد.
حرکت اشیا را دنبال نمیکند.
به حضور مادر واکنش نشان نمی دهد.

نشانه های اوتیسم در ۷ ماهگی

برای به دست آوردن اشیا تقلا نمی کند.
تماس چشمی برقرار نمی کند.
به اسم خود واکنش نشان نمی دهد.
به تصویر خود و دیگران در آینه واکنش نشان نمی دهد.

نشانه های اوتیسم در ۱۲ ماهگی

 کلمه های تک سیلابی مثل بابا و دد را نمی گوید.
تلاش برای تقلید کلمات ندارد.
تلاش برای ایستادن ندارد.
توانایی اشاره کردن به اشیا را ندارد.

نشانه های اوتیسم در ۲۴ ماهگی

در مشارکت با کودکان دیگر هیجان زده نمی شود.
عبارت دو کلمه ای معنی دار تولید نمی کند.
دستور العمل های ساده را درک و اجرا نمی کند.
بدون کمک راه نمی رود و رفتارهای کلیشه ای دارد.
دایره غذایی خیلی محدود دارد.

نشانه های اوتیسم در ۳۶ ماهگی

از بزرگسالان و همسالان خود تقلید نمی کند.
بازی نمادین با دیگران و اسباب بازی ها ندارد.
مفاهیم مال من و مال او را درک نمی کند.
توانایی در نشان دادن عواطف ساده مثل شادی و غم ندارد.
اضطراب جدایی شدید دارد.

باورهای اشتباه راجع به اوتیسم

خیر، اختلال طیف اوتیسم در گذشته به درستی تشخیص داده نمی شده و امروزه به خاطر پیشرفت علم این مشکل بهتر شناخته و تشخیص داده می شود و این به معنی شیوع بیشتر این اختلال در عصر حاضر نیست
خیر، هیچ مدرکی مبنی  بر این که واکسیناسیون دوران کودکی باعث اتیسم می شود وجود ندارد. یک مطالعه در سال ۱۹۹۸ این ادعا را مطرح کرده بود که آن مطالعه اکنون رد شده و مطالعات متعدد بر عدم وجود ارتباط بین واکسن و بروز اتیسم تأکید دارند. همانطور که می دانیم کودک دارای اختلال طیف اوتیسم با این مشکل متولد می شود.
خیر، به¬ طور کلی تنها حدود ۱۰ درصد از افراد با اختلال طیف اوتیسم توانایی¬های علمی بالا نشان می¬دهند و بعضی ممکن است در یک یا دو حیطه بالاتر از سطح عملکرد و توانایی کلی خود عمل کنند.
ناتوانی ذهنی ممکن است در تعداد زیادی از افراد با اوتیسم دیده شود، اما باید توجه داشت که هر فرد دارای اختلال طیف اتیسم منحصربه ¬فرد است. این افراد ممکن است طیف وسیعی از توانایی¬های ذهنی داشته باشند. به ¬طور کلی اتیسم یک ناتوانی فکری، ناتوانی یادگیری یا مشکل شناختی نیست و به رشد مغز مربوط می¬شود.
در حال حاضر هیچ درمان قطعی چه دارویی چه غیر دارویی برای اوتیسم وجود ندارد. با این حال، دریافت درمان رفتاری و خدمات توان بخشی زودهنگام و فشرده در بسیاری از موارد می تواند علائم را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. این خدمات به افراد کمک می کند مهارت های سازگار شدن با زندگی روزمره، تنظیم رفتار و هیجان و درگیری در تعاملات اجتماعی را رشد دهند.
خیر، اوتیسم اختلال ژنتیکی است و تغییر رژیم غذایی نمی تواند این بیماری را درمان کند و همه ی درمان های ارائه شده گیاهی یا خانگی برای درمان آن بدون پایه و اساس علمی است.

سایر مقالات اختلالات دوران کودکی

آسم دوران کودکی

آسم دوران کودکی

یکی از اختلالات شایع و آزاردهنده در دوران کودکی سرفه پایدار است. به سرفه هایی که به دنبال دویدن، خندیدن، استشمام عطر و اسانس ..

اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اتیسم یک اختلال عصبی رشدی است. این اختلال از بدو تولد همراه فرد است. بخش‌های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل هستند...

کودک دیجیتال چیست؟

کودک دیجیتال چیست؟

طی سال های اخیر که جهان ما به جهان دیجیتال تبدیل شده است،معضل استفاده بیش از حد کودکان از صفحات دیجیتال باعث ایجاد یک اختلال جدید به نام کودک دیجیتال شده است

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان یک اپیدمی جهانی رو به رشد است که به‌دلیل باری که بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی کودکان و بزرگسالان وارد می‌کند، نیازمند توجه است.

بد غذایی در کودکان

بد غذایی در کودکان

امروزه والدین زیادی از غذا نخوردن و بدغذایی کودک خود شاکی هستند. بسیاری از والدین از این شکایت دارند که کودک گروه های غذایی مهم را حذف کرده و نمی خورد ...

سایر مقالات تغذیه کودک

ممنوعیات غذایی کودکان

ممنوعیات غذایی کودکان

غذاهای سالم و مغذی برای رشد و نمو کودکان ضروری هستند. با این حال، برخی از غذاها می توانند برای کودکان مضر باشند و حتی منجر به خفگی، مسمومیت غذایی یا سایر مشکلات سلامتی شوند.

مصرف لبنیات در کودکان

مصرف لبنیات در کودکان

کودک بعد از یک سالگی به چه میزان لبنیات و کلسیم نیاز دارد؟
لبنیات از گروه های غذاییه که افراط و تفریط در موردش زیاده، یا انقدر شیر و لبنیات به کودک میدیم که کاملا بی اشتها میشه یا به دلایل غیر علمی لبنیات رو از رژیم غذایی کودکمون حذف میکنیم.

انواع نمک

انواع نمک

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه.

صبحانه و کودکان

صبحانه و کودکان

صبحانه مهم ترین وعده غذایی کودک شماست، از نظر غلمی ثابت شده که صبحانه نخوردن باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و دیابت در بزرگسالی است؛ با این حال معمولا بزرگ ترین چالش والدین با کودکان در وعده صبحانه است.
اگر علت عدم تمایل کودک به صبحانه را بدانیم قطعا با مدیریت شرایط خواهیم توانست علاقه و تمایل کودک به صبحانه را بیشتر کنیم.

پخت برنج برای کودک

پخت برنج برای کودک

آرسنیک یک ماده سمی و فلز سنگینه که از طریق آب و خاک به محصولات غذایی ما راه پیدا میکنه، برنج ۱۰ برابر غلات دیگه آرسنیک خاک رو جذب میکنه، به همین علت نگرانی از ارسنیک موجود در برنج همیشه بیشتر از سایر غلاته، همه ی برنج ها حاوی مقداری از این فلز سنگین هستند که بسته به محل کشت میتونه کم یا زیاد باشه.

سوپرفودها در کودکان

سوپرفودها در کودکان

بعضی از مواد غذایی خواص بسیار زیادی رو در خود جمع کردند. به این مواد غذایی سوپرفود یا ابرغذا گفته میشه. در این مقاله شما رو با سوپرفودها آشنا میکنم تا از خواص بی نظیرش در تغذیه کودکانتون استفاده کنید.

دیگر مقالات فرزند پروری

والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

در بین تمام سبک‌های تربیتی متنوع، گروهی از پدر و مادرها، بر اساس سبک فرزندپروری خود، به عنوان والدین کنترل‌ گر یا اصطلاحا هلیکوپتری شناخته می‌شوند. این نام به والدینی داده می‌شود که بر کوچک‌ترین رفتار و حرکات کودک خود نظارت و کنترل دقیق دارند.

دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

دلبستگی، یکی از مهم ترین سنگ بناهای هیجانات دوران کودکی و بزرگسالی ماست. دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

5 اصل مهم فرزندپروری

۵ اصل مهم فرزندپروری

سبک های مختلفی برای فرزندپروری صحیح وجود دارد ولی شما به هر روشی که فرزند خود را پرورش دهید ۵ اصل مهم را باید در اصول اولیه خود داشته باشید.

تمرکز نرمال در کودکان

تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.

در صورتی که کودک زیر سه سال دارید تست های آ اس کیو بهترین تست های تکاملی برای کودک شما هستند و لازم است به طور منظم فرزندتان تحت نظر متخصص کودکان باشد. بهترین زمان برای شروع کاردرمانی، گفتاردرمانی و کمک به بهبود کیفیت زندگی افراد دارای اختلال طیف اوتیسم تا قبل از سه سالگی است.
پس بسیار مهم است که اختلالات تکاملی را پشت گوش نیندازیم و پیگیر آن ها باشیم.
در صورت نیاز به بررسی تکاملی حتما از طریق راه های ارتباطی ما با ما در تماس باشید

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.