advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

نمک و کودکان


انواع نمک برای کودکان

نمک تصفیه شده بخریم یا نمک دریا یا هیمالیا؟

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه. نمک بعد از اینکه از طبیعت خارج میشه به جز اون بخش اصلی خودش مقادیر زیادی فلزات سنگین و رسوبات گچ و اهک داره که با چشم قابل دیدن نیست و لازمه که طی فرایند تصفیه سازی این ناخالصی ها خارج بشن. نمک هیمالیا: این نمک مقادیر خیلی کمی آهن و کلسیم داره که مفیدن، برای اینکه این مقادیر کم به بدن برسه باید حجم خیلی زیادی از این نمک خورده بشه که قاعدتا ممکن نیست و حتی خطرناکه بنابراین در حد معمول مصرف نمک آهن و کلسیم موجود در اون هیچ سودی برای ما نداره، نمک هیمالیا با توجه به اینکه تصفیه نمیشه ناخالصی هایی مثل سرب، کادمیوم، آرسنیک و جیوه داره که در مقادیر خیلی کم هم خطرناکن، این نمک با توجه به ناخالصی هاش شوری کمتری نسبت به نمک تصفیه شده داره به همین علت حجم بیشتری از این نمک برای طعم دار شدن به غذا زده میشه، تحقیقات نشون دادن استفاده از این نمک در واقع مصرف روزانه نمک شما رو ۳۰ درصد افزایش میده. پس این نمک در مقابل نمک خوراکی تصفیه شده نه تنها خاصیت چندانی نداره بلکه آسیب زاست.

شماره تماس برای مشاوره با دکتر فهیمه محب محمدی :۰۹۳۶۶۸۸۹۸۷۷


نمک دریا


این نمک از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نمک مصرفی ما نداره، فقط به این د لیل که تصفیه نمیشهآلودگی شن و ماسه ای داره و حاوی فلزات سنگین مثل آرسنیک و سربه، رنگ های مختلف این نمک طبیعی نیستند و در واقع نمک دریا سفیده. اکثر نمک هایی که به اسم نمک سالم و طبیعی و ارگانیک یا نمک دریا در کیسه های بدون استاندارد و بدون بسته بندی کامل فروخته میشن نمک های تصفیه نشده هستن که از کویرها جمع آوری شده و بدون هیچ فرایند تصفیه سازی با تمام آلودگی ها و ناخالصی ها فروخته میشن.

دکتر فهیمه محب‌محمدی

و اما نمک تصفیه شده ید دار:
نمک تصفیه شده که نمک سالم و توصیه شده انجمن های علمی جهانه، میتونه از معادن کویر یا دریا تهیه بشه و بعد از ورود به کارخانه طی فرایند تصفیه سازی تمام فلزات سنگین و ناخالصی هاش خارج میشه و به حالت تبلور مجدد کاملا خالص میشه بعد از اون بهش ید اضافه میشه.
اما چرا به نمک های ما ید اضافه شده؟ در گذشته کشورهای جهان سوم به شدت درگیر مشکلات تیروئید و گواتر بودن و محققا متوجه شدن که میزان ید دریافتی مردم در این جوامع بسیار پایین تر از حد مورد نیازه، بنابراین سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفت ید مورد نیاز آدم ها رو به ساده ترین شکل ممکن به دستشون برسونه که این راه ساده اضافه کردن ید به نمک مصرفی بود، یادتون باشه ید یک عنصر طبیعیه که از طبیعت گرفته میشه و برای بدن بسیار ضروریه، ید باعث هیچ بیماری و سرطانی نمیشه و بسیار هم برای بدن ما حیاتیه.
پس به تبلیغات غلط و بی پایه و اساس توجهی نکنید و با خیال راحت نمک ید دار استفاده کنید.

دکتر فهیمه محب‌محمدی

درخواست مشاوره با دکتر فهمیه محب محمدی

برای دریافت مشاوره ی تنظیم خواب، درمان بد غذایی، مشاوره رفتاری کودک و ویزیت آنلاین کلیک کنید.

جالب است بدانیم ممنوعیات غذایی کودکان زیر یک سال مدتی است تغییر کرده و بسیاری از غذاهایی که تا چند سال قبل برای کودکان زیر یک سال مجاز نبودند امروزه مجاز و قابل استفاده هستند.
نمک و شکر هم چنان از ممنوعیات زیر یک سالگی هستند.
اما علت ممنوعیت نمک چیست؟
سنین شش ماهگی تا یک سالگی کودک زمان طلایی شکل گیری ذائقه او در بزرگسالی است، اگر فرزند شما در این سنین غذاها را بدون افزودن نمک و با طعم واقعی خودشان بچشد قطعا در آینده ذائقه سالم تری خواهد داشت و تمایل او به غذاهای پر نمک و فست فودها کمتر خواهد بود.
همچنین از نظر علمی ثابت شده است که سنگ بنای بیماری های قلبی عروقی و فشار خون و دیابت از همان روزهای اول زندگی و حتی دوران جنینی گذاشته می شود و عدم مواجهه با نمک در این سنین نقش بسزایی در کاهش بیماری های فوق در بزرگسالی فرد خواهد داشت.

میزان نمک مجاز در تغذیه کودکان

نمک در حد مجاز برای سلامتی همه افراد مفید است بخصوص کودکانی که در سنین رشد هستند. خوب است بدانید که یک قاشق چایخوری نمک معادل ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم است.

در نتیجه با رعایت دستور العمل‌های توصیه شده مصرف روزانه سدیم برای کودکان و نوجوانان می‌توانید به این روش پیش بروید.
کودکان زیر ۱ سال باید کمتر از ۱ گرم نمک در روز مصرف کنند. کودک زیر یک سال با شیر مادر یا شیرخشک تغذیه میشود، بنابراین مقدار مناسبی از مواد معدنی از جمله سدیم را از شیر مادر دریافت می‌کند پس نیازی به مصرف مضاعف این ماده در غذای روزانه نیست.
 کودکان ۱ تا ۳ : کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم سدیم نیاز دارند. 
کودکان ۴ تا ۸ سال: کمتر از ۱۹۰۰ میلی‌گرم سدیم نیاز دارند.
کودکان ۹ تا ۱۳ سال: کمتر از ۲۲۰۰ میلی‌گرم سدیم نیاز دارند.
 نوجوانان ۱۴ تا ۱۸: ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم نیاز دارند.
 فراموش نکنید که کودکان نباید نمک زیادی بخورند؛ زیرا کلیه‌‌هایی آنها برای پردازش این ماده به طور کامل رشد نکرده است.

مقالات تغذیه کودک

ممنوعیات غذایی کودکان

ممنوعیات غذایی کودکان

غذاهای سالم و مغذی برای رشد و نمو کودکان ضروری هستند. با این حال، برخی از غذاها می توانند برای کودکان مضر باشند و حتی منجر به خفگی، مسمومیت غذایی یا سایر مشکلات سلامتی شوند.

مصرف لبنیات در کودکان

مصرف لبنیات در کودکان

کودک بعد از یک سالگی به چه میزان لبنیات و کلسیم نیاز دارد؟
لبنیات از گروه های غذاییه که افراط و تفریط در موردش زیاده، یا انقدر شیر و لبنیات به کودک میدیم که کاملا بی اشتها میشه یا به دلایل غیر علمی لبنیات رو از رژیم غذایی کودکمون حذف میکنیم.

انواع نمک

انواع نمک

نمک های رنگی تصفیه نشده و رنگی در بازار واقعی و مجازی خیلی ترند شده، خیلی مهمه که اطلاعات درست و علمی داشته باشیم و بتونیم تصمیماتی بگیریم که در طولانی مدت سلامت کودک و خانوادمون رو به خطر نندازه.

صبحانه و کودکان

صبحانه و کودکان

صبحانه مهم ترین وعده غذایی کودک شماست، از نظر غلمی ثابت شده که صبحانه نخوردن باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و دیابت در بزرگسالی است؛ با این حال معمولا بزرگ ترین چالش والدین با کودکان در وعده صبحانه است.
اگر علت عدم تمایل کودک به صبحانه را بدانیم قطعا با مدیریت شرایط خواهیم توانست علاقه و تمایل کودک به صبحانه را بیشتر کنیم.

پخت برنج برای کودک

پخت برنج برای کودک

آرسنیک یک ماده سمی و فلز سنگینه که از طریق آب و خاک به محصولات غذایی ما راه پیدا میکنه، برنج ۱۰ برابر غلات دیگه آرسنیک خاک رو جذب میکنه، به همین علت نگرانی از ارسنیک موجود در برنج همیشه بیشتر از سایر غلاته، همه ی برنج ها حاوی مقداری از این فلز سنگین هستند که بسته به محل کشت میتونه کم یا زیاد باشه.

سوپرفودها در کودکان

سوپرفودها در کودکان

بعضی از مواد غذایی خواص بسیار زیادی رو در خود جمع کردند. به این مواد غذایی سوپرفود یا ابرغذا گفته میشه. در این مقاله شما رو با سوپرفودها آشنا میکنم تا از خواص بی نظیرش در تغذیه کودکانتون استفاده کنید.

مقالات فرزند پروری

والدین هلیکوپتری

والدین هلیکوپتری

در بین تمام سبک‌های تربیتی متنوع، گروهی از پدر و مادرها، بر اساس سبک فرزندپروری خود، به عنوان والدین کنترل‌ گر یا اصطلاحا هلیکوپتری شناخته می‌شوند. این نام به والدینی داده می‌شود که بر کوچک‌ترین رفتار و حرکات کودک خود نظارت و کنترل دقیق دارند.

دلبستگی ایمن

دلبستگی ایمن

دلبستگی، یکی از مهم ترین سنگ بناهای هیجانات دوران کودکی و بزرگسالی ماست. دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

5 اصل مهم فرزندپروری

۵ اصل مهم فرزندپروری

سبک های مختلفی برای فرزندپروری صحیح وجود دارد ولی شما به هر روشی که فرزند خود را پرورش دهید ۵ اصل مهم را باید در اصول اولیه خود داشته باشید.

تمرکز نرمال در کودکان

تمرکز نرمال در کودکان

امروزه با توجه به آشنایی با اختلال نقص توجه و تمرکز توجه ویژه و گاهی افراطی به دامنه توجه کودکان می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بازه نرمال توجه و تمرکز در سنین مختلف کودکی آشنا کنیم. و راهکارهای ساده برای افزایش آن ارائه دهیم.

سوالات شایع برای مصرف انواع نمک در کودکان

نمک برای کودکان تا پایان یک سالگی ممنوع است، و بعد از آن نیز بهتر است از مصرف غذاهای پرنمک و شور خودداری کنید.
بهترین نمک نمک تصفیه شده ید دار است
این نمک ها حاوی میزانی از ناخالصی فلزات سنگین هستند. فلزات سنگین در مصرف کم نیز در کودکان خطر آفرین هستند
میزان آهن و کلسیم موجود در این نمک ها بسیار کم است و در حد مصرف معمول روزانه تاثیری در سلامت ما نخواهد داشت و مضرات این نمک ها از فواید آن بیشتر است.
ید یکی از عناصر ضروری در بدن ماست و کمبود آن منجر به گواتر، ضعف سیستم ایمنی و بی اشتهایی است و این عنصر هیچ خطری در مصرف معمول برای سلامتی ما و فرزندانمان ندارد.

مقالات اختلالات کودکی

آسم دوران کودکی

آسم دوران کودکی

یکی از اختلالات شایع و آزاردهنده در دوران کودکی سرفه پایدار است. به سرفه هایی که به دنبال دویدن، خندیدن، استشمام عطر و اسانس ..

اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اتیسم یک اختلال عصبی رشدی است. این اختلال از بدو تولد همراه فرد است. بخش‌های مختلف مغز در افراد دارای اتیسم در همکاری با یکدیگر دچار مشکل هستند...

کودک دیجیتال چیست؟

کودک دیجیتال چیست؟

طی سال های اخیر که جهان ما به جهان دیجیتال تبدیل شده است،معضل استفاده بیش از حد کودکان از صفحات دیجیتال باعث ایجاد یک اختلال جدید به نام کودک دیجیتال شده است

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

چاقی در کودکان یک اپیدمی جهانی رو به رشد است که به‌دلیل باری که بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی کودکان و بزرگسالان وارد می‌کند، نیازمند توجه است.

بد غذایی در کودکان

بد غذایی در کودکان

امروزه والدین زیادی از غذا نخوردن و بدغذایی کودک خود شاکی هستند. بسیاری از والدین از این شکایت دارند که کودک گروه های غذایی مهم را حذف کرده و نمی خورد ...

مقالات اصول بازی با کودک

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

مراحل تکامل بازی کردن در کودکان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بچه ها از ابتدا بازی کردن را به شیوه بزرگسالی بلد نیستند و در طول تکامل جسمی و مغزی خود مراحال بازی کردن آن ها متفاوت و در حال پیشرفت است.

اصول بازی حسی برای کودکان

اصول بازی حسی برای کودکان

بازی حسی شامل هر فعالیتی است که باعث تحریک حواس کودک شما می شود. لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی و تعادل از این دسته هستند. فعالیت های حسی، در رشد و پرورش هوش هیجانی کودک بسیار موثر است، از بدغذایی کودک چلوگیری می کند، در بهبود سلامت و خواب کود تاثیر دارد و می تواند در درمان اختلالات پردازش حسی کمک کننده باشد. از طریق بازی است که بچه ها یاد می گیرند تا جهان اطرافشان را درک کنند.

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

مسی پلی یا کثیف بازی در کودکان

یکی از مهم ترین اهداف بازی در کودکان افزایش هوش و خلاقیت و کاهش استرس است، یکی از مهم ترین و موثرترین بازی ها در دنیای امروز برای کودکان ما مسی پلی یا بازی های همراه با کثیف کاری و به هم ریختگی است.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.