advertise
دکتر فهیمه محب‌محمدی

اصول انتخاب بهترین کتاب و انیمیشن برای تربیت کودکان

چگونه برای کودکم قصه بگویم؟

کودکان علاقه زیادی به شنیدن قصه دارند اما همان اندازه که قصه گویی برای آن ها مهم است، اجرای درست و رعایت نکات قصه گویی نیز دارای اهمیت بوده و در جذب کودکان در شنیدن و پیگیری قصه موثر است. اگر نکات قصه گویی در هنگام خواندن آن برای کودکان رعایت نشود، علاوه بر خارج شدن از اصول قصه گویی، علاقه کودکان به شنیدن قصه و داستان نیز از بین می رود و موجب سرکوب ذوق هنری کودکان می شود. اصول کتاب خواندن برای کودک را برای شما کامل توضیح داده‌ایم تا کودک شما هم از قصه خوانی لذت ببرد و هم آموزش ببیند. 

آموزش زبان با انیمیشن در کودک

دکتر فهیمه محب‌محمدی| متخصص متخصص کودکان و نوزادان در اصفهان

من دکتر فهیمه محب محمدی متخصص کودکان و نوزادان هستم. بلافاصله بعد از اتمام درس مجددا شروع به مطالعه گسترده در زمینه رشد و پرورش کودک کردم، مطالعات من در زمینه تغذیه صحیح و علمی کودکان، درمان بدغذایی کودکان و مکمل های مورد نیاز، آموزش صحیح خواب کودک، بازی های هدفمند و در عین حال حفظ ایمنی کودکان، آموزش انتخاب کتاب و انیمیشن صحیح برای سرگرمی و تربیت کودکان، سلامت دهان و دندان کودک، مهارت های قبل از مدرسه و فرزندپروری آگاهانه در عین آموزش اختلالات دوران کودکی بوده است. با ما همراه باشید.

انیمیشن های آسیب زننده به کودکان

انیمیشن های آسیب زننده به کودکان

طی سال های گذشته تحقیقات زیادی راجع به انیمیشن ها انجام شد و محققان متوجه شدند بعضی از انیمیشن ها میتونن روی پردازش مغزی کودکان تاثیر منفی داشته باشند ...

کتاب و انیمیشن2

کتاب و انیمیشن۲

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

کتاب و انیمیشن3

کتاب و انیمیشن۳

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

کتاب و انیمیشن4

کتاب و انیمیشن۴

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز

نکات داستان گویی

کوکوملون در کودکان

اصول قصه گویی درست برای کودکان

ابتدا باید توجه نمود که بخشی زیادی از اصول قصه گویی به هنر قصه گو مرتبط است. یک قصه گوی خوب، مخاطب خود را می شناسد و خواسته ها و سلیقه های او را در نظر می گیرد. به همین دلیل مهم ترین نکات قصه گویی در جذب مخاطب خلاصه می شود. داستان می تواند کوتاه و یا بلند باشد اما انتقال پیام داستان در قصه کوتاه و یا خسته نشدن شنونده در قصه بلند، یکی از نکات مهم داستان گویی است که با در نظر گرفتن سن و شرایط زمانی و مکانی شنونده قصه انجام می شود. سن مناسب کتاب خواندن برای کودک مربوط به سنی است که تمرکز کودک به حدی رسیده است که بتواند به قصه توجه کند. شما در هر سنی می‌توانید برای کودک خود کتاب بخوانید. 
در ادامه این مقاله سایر نکات قصه گویی را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید.


کاربرد قصه گویی برای کودکان

ابتدا بیایید با اهمیت قصه گویی آشنا شویم؛ چراکه زمانی که کارکرد و فواید قصه گویی را بدانیم انگیزه برای خواندن و شنیدن قصه برای کودکان را نیز بیشتر درک می کنیم. از داستان می توان برای توضیح و تشریح ایده ها و مفاهیم انتزاعی استفاده نمود. دنیای کودکان عینی است و آن ها در دنیای قصه و بازی می آموزند. قصه وسیله ای برای معناسازی است؛ به همین دلیل استفاده از تصاویر درقصه گویی از مهم ترین نکات قصه گویی است که جنبه آموزشی برای کودکان دارد.
داستان برای کودکان راهی در جهت آرامش ذهن و تمرکز است. ارزش ها و باورها در کودکان خردسال، هسته اولیه ایده های بزرگ آن ها در آینده هستند و انتقال این ارزش ها و باورها از طریق شخصیت های قصه های کودکانه صورت می گیرد. شخصیت های قصه را کودکان باید احساس کنند و بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند.
بنابراین از جمله نکات قصه گویی برای کودکان، اجرای درست نقش های قصه توسط قصه گو است. کودکان هر آنچه لازم است از قوانین و ارز ها بیاموزند در قالب داستان ها و همزادپنداری با شخصیت اصلی داستان خواهند آموخت. کتاب مناسب مهارت های زندگی و کتاب مناسب مراقبت از خود و کتاب آموزش احساسات بهترین کتاب‌ها برای کودکان هستند. از این طریق می‌توانید علاوه بر سرگرم کردن کودک، به او آموزش بدهید. 


تاثیر قصه گویی بر کودکان

با قصه گویی کودکان متوجه ارزش ها خواهند شد، دایره واژگان کودک و جمله بندی های صحیح از دل قصه ها آموخته می شوند. مهارت های اصلی مثل آموزش احساسات، مراقبت از خود، همدلی، کنترل خشم و اضطراب به خوبی با قصه گویی قابل آموزش هستند. کودکان ما با نصیحت و بیان فواید و عوارض رفتارها آن ها را نخواهند آموخت ولی به خوبی تحت تاثیر قصه ها رفتارهای صحیح را اجرا خواهند کرد.

تاثیر لحن قصه گویی بر روی کودکان

یکی از نکات قصه گویی برای کودکان که در برقراری ارتباط میان گوینده و شنونده اثرگذار است، لحن قصه گویی است. در قصه گویی بیشترین عضوی که در حال برقراری ارتباط است دهان و گوش است. صدا و لحنی که قصه گو در زمان قصه گویی دارد، بر توانایی شنوایی کودک اثر می گذارد. کودکان با احساسات خود به قصه گوش می دهند و از احساسات قصه گو هم تاثیر می گیرند. هرچه لحن قصه گویی بلندتر و رساتر باشد تمرکز کودک در هنگام شنیدن قصه نیز بیشتر می شود و در نتیجه ذهن او درگیر موضوعات خارج از فضای قصه نمی شود. همچنین بهتر است قصه گو در بیان وقایع و رخدادهای قصه جایگاهی همانند شخصیت های قصه برای خود در نظر بگیرد.
اگر قصه گو با لحنی یکسان و بدون تغییر، داستان را برای کودکان تعریف کند، نمی تواند احساس پویایی و زنده بودن قصه را در کودک ایجاد کند و به تبع آن باورپذیری کودک از آنچه که می شنود کم خواهد بود. توجه به لحن قصه گویی از نکات مهم داستان گویی است که آموزش آن را امری ضروری می سازد.

دریافت مشاوره قصه خوانی و تماشای انیمیشن کودک با دکتر فهیمه محب محمدی

برای دریافت مشاوره و آموزش قصه خوانی و تماشای انیمیشن کودک با ما همراه باشید.

چگونه قصه گویی را شروع کنیم؟

قصه گفتن برای کودکان چقدر اهمیت دارد؟

برای قصه گویی باید از یک مقدمه زیبا شروع کنیم. مقدمه در نکات قصه گویی، عنصری مهم بود و در جلب توجه کودکان برای شنیدن قصه تاثیر بسیار دارد، گفتن مقدمه برای کودکان به معنای بیان خلاصه ای از قصه و داستان نیست؛ بلکه بهتر است قصه گو ابتدا خاطره خود را از شنیدن قصه برای کودکان بگوید. کودکان زمانی که از خاطرات قصه گو درباره ماجرای قصه را می شنوند، برای شنیدن داستان کودکانه، کنجکاوتر و علاقه مند تر می شوند. در طول قصه به دامنه نرمال تمرکز کودک توجه داشته باشید و به محض اینکه متوجه خستگی کودک شدید قصه گویی را متوقف کنید.

آسیب های صفحات دیجیتال در کودکان

تکنیک های قصه گویی برای کودکان

کودکان ذهن فراری دارند و به دلیل بازیگوشی نمی توانند تمرکز زیادی در شنیدن داشته باشند. بازیگوشی کودکان باعث می شود که نشستن و گوش دادن به قصه و یا خواندن قصه برای آن ها خسته کننده و سخت باشد. به همین دلیل باید از روش هایی تحت عنوان تکنیک های قصه گویی برای کودکان استفاده نمود که برای آن ها جذاب و هیجان انگیز باشد . در غیر این صورت اجبار کودکان و قصه گویی برای آن ها هیچگونه فایده ای نخواهد داشت.
در روش های قصه گویی خلاق، تکنیک های داستان گویی کمک زیادی به قصه گو در جذب مخاطب می کند. استفاده از چیزهایی که مورد علاقه کودکان هستند مانند عروسک، تصاویر و حتی موسیقی شاد، از جمله تکنیک های داستان گویی است که از نکات قصه گویی برای کودکان و جذب آن ها به قصه محسوب می شود. 

بهترین روش قصه گویی برای کودکان

کودکان در هنگام بازی کردن بالاترین توانایی در یادگیری را دارند و دوست دارند همه کارها را نیز با بازی کردن انجام دهند.
بهترین روش قصه گویی، بازی کردن است. قصه گو باید با حرکات نمایشی دست و پا و صورت خود، به جای شخصیت های داستان قرار بگیرد و به صورت زنده برای کودکان قصه گویی کند. گاهی نیاز است که قصه گو از کودک نیز کمک بگیرد و همراه او قصه را بخواند. استفاده از عروسک از دیگر روش های قصه گویی خلاق است که با کمک اسباب بازی های مورد علاقه کودکان می تواند یک داستان زیبا خلق کند. از این رو برای والدین ضرورتی ندارد تا به دنبال داستان و قصه جدیدی برای کودکان باشند. پدر و مادرها خود با رعایت درست نکات قصه گویی، می توانند نویسنده قصه های کودکان باشند. والدین براساس نیاز و خواسته کودکان می توانند با ابزارهای ساده ای که در اختیار دارند یک قصه کوتاه تربیتی برای کودکان خود بسازند. این روش قصه گویی ساده می تواند اصلی ترین و مشخص ترین مشکلات کودکان را توسط والدین و با کمک نکات قصه گویی برطرف نماید.


شرکت دادن کودکان در قصه گویی

با توجه به علاقه ای که کودکان به مشارکت دارند، یکی از نکات قصه گویی که از اصول داستان گویی نیز به شمار می آید و در جذب کودکان به شنیدن قصه موثر است، شرکت دادن آن ها در قصه گویی است. یکی از اصول قصه گویی برای کودکان این است که از آن ها بخواهید قصه را برای شما بگویند و یا در هنگام قصه گویی، نظر آن ها را جویا شوید و از آن ها بخواهید ادامه قصه را حدس بزنند. به این ترتیب با مشارکت کودکان و فعال کردن آن ها در قصه گویی، در خلاقیت بیشتر و هنرمند شدن کودکان در آینده هم موثر خواهید بود.
در مجموع با توجه به فواید و کاربردی که قصه و داستان برای کودکان خصوصاً در خردسالی دارد، یکی از نیازهای ضروری هر پدر و مادری دانستن حداقل استانداردها و نکات قصه گویی برای کودکان است. امروزه یادگیری نکات قصه گویی و اصول حاکم بر آن به ساده ترین شیوه و روش امکان پذیر است. در صورت نادیده گرفتن نکات داستان گویی، کودکان ما با کتاب ها و داستان ها بیگانه خواهند بود و در آینده نیز علاقه ای به کتاب خواندن و خلاقیت نخواهند داشت.

انیمیشن های مناسب کودک

مشاور کودک رایگان

انتخاب بهترین انیمیشن‌ها برای کوکان

انیمیشن‌های مناسب برای کودکان انیمیشن‌هایی هستند که خشونت در آنها دیده نشود. بهتر است کودک انیمیشن‌های آموزشی را تماشا کند تا در حین سرگرم شدن آموزش ببیند. لازم است شما حتما بر روی انیمیشن‌هایی که کودک تماشا می‌کند نظارت داشته باشید. به هیچ عنوان کودک را جلوی تلویزیون رها نکنید و بدانید کودک خود چه چیزی تماشا می‌کند. انیمیشن‌های آسیب زا روی رفتار کودک تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر کودک شما انیمیشن‌های خشن تماشا کند، رفتارهای خشنی از خود نشان می‌دهد. 
انیمیشن به دلیل جذابیت بصری بالا بین کودکان بسیار محبوب است. آموزش زبان با انیمیشن در کودک روش موثری برای آموزش است. شما می‌توانید با یک معلم زبان مشورت کنید و از طریق انیمیشن به کودک خود آموزش دهید. 


ساعات مجاز تلویزیون در کودکان

ساعت مجاز تماشای تلویزیون در کودکان زیر ۲ سال حداکثر ۲ ساعت است. بیشتر از دو ساعت برای کودک مشکل زا است و باعث می‌شود به چشم کودک آسیب برسد. برای کم کردن زمان تماشای تلویزیون کودک خود لازم است سرگرمی های جذاب دیگری را جایگزین کنید. نقاشی با ابزارهای مختلف، بازی های پر تحرک، بازی فکری‌های جذاب در برنامه کودک قرار دهید تا کودک جایگزین جذابی برای تلویزیون داشته باشد. 


سخن پایانی

قصه‌خوانی و تماشای انیمیشن‌ها برای کودکان، یک تجربه جادویی است که علاوه بر سرگرمی، تأثیرات بزرگی بر رشد و توسعه آن‌ها دارد. این فعالیت‌ها نه تنها عشق به خواندن و یادگیری را در کودکان ایجاد می‌کنند بلکه مهارت‌های زبانی و ادبی آن‌ها را بهبود می‌بخشند. از طرف دیگر، انیمیشن‌ها با رنگارنگی و شخصیت‌های جذاب، دنیای کودکان را به تصویر می‌کشند و پنج‌های حسی آن‌ها را برای یادگیری و تخیل تحریک می‌کنند. اما حتماً نباید این فعالیت‌ها را به جایگاه تعلیمی‌ترین ابزارها تبدیل کرد؛ بلکه باید در کنار بازی و تجربه‌های اجتماعی و ورزشی دیگر، به عنوان یکی از ابزارهای تربیتی و سرگرمی کودکان در نظر گرفت.
باید اصول تماشای انیمیشن کودک و قصه خوانی برای کودک را بدانید تا بتوانید با استفاده از آنها به کودک خود آموزش دهید و در جهت توسعه‌ی رشد فردی آنها از این ابزارها استفاده کنید. برای دریافت بهترین مشاوره و راهنمایی بادکتر فهیمه محب محمدی در تماس باشید تا اصول انیمیشن و کتاب خوانی را بدانید. 

سوالات متداول

قصه‌خوانی به کودکان فواید زیادی دارد، از جمله افزایش دایره لغت، تقویت مهارت‌های گفتاری و شنیداری، تقویت مهارت‌های اجتماعی، ترغیب به خلاقیت و تخیل، ایجاد ارتباط عاطفی بین والدین و کودک، و تقویت انگیزه برای مطالعه.
برای ترغیب کودک به قصه‌خوانی، می‌توانید کتاب‌های جذاب و مناسب سن او را برای او انتخاب کنید، به او بخوانید یا او را تشویق به خواندن کتاب‌های خودش کنید، و همچنین با تعریف جوایز یا جشنواره‌های مطالعه او را ترغیب به مطالعه کنید.
تماشای انیمیشن‌ها نیز می‌تواند برای کودکان مفید باشد. آنها می‌توانند از انیمیشن‌ها به عنوان یک روش تخیلی برای یادگیری، تقویت زبان، توسعه مهارت‌های اجتماعی، و ایجاد ارتباط با دنیای اطرافشان استفاده کنند. اما مهم است که والدین نظارت کنند و انتخاب کنند که انیمیشن‌هایی که کودکانشان تماشا می‌کنند، مناسب سن و محتوای آموزشی باشند.
برای از تماشای انیمیشن‌ها درس‌های آموزشی برای کودکان بگیرید، می‌توانید پس از تماشا با کودکان درباره موضوعات انیمیشن صحبت کنید، سوالات بپرسید و او را به تفکر و تحلیل ترغیب کنید. همچنین می‌توانید انیمیشن‌هایی با محتوای آموزشی و ارزش‌های مثبت برای کودکان انتخاب کنید.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.